CAFC ve CIRO: Kanadalı Kripto Dolandırıcıları Romantik İlişkiler ve Domuz Kasaplığı Uyguluyor

En yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinden biri, dolandırıcıların kurbanların güvenini kazanarak onları büyük miktarlarda kripto para projelerine yatırım yapmaya veya token satın almaya ikna ettiği “domuz kasaplığı” (pig butchering) adı verilen dolandırıcılık şemalarıdır.

Romantik dolandırıcılıklar, dolandırıcıların potansiyel kurbanlarla arkadaşlık veya aşk ilişkisi kurmaya çalıştığı dolandırıcılık türleri, Kanadalı dolandırıcılar arasında da popülerdir.

CAFC ve CIRO, vatandaşları kripto para ticareti veya yatırımları tartışan kişilerle iletişim kurarken dikkatli olmaya çağırdı.

Suçlular, çevrimiçi ortamda arkadaşlık veya romantik ilişkiler kurmaya çalışabilir ve kendilerini yasal şirketler veya yatırım danışmanları olarak tanıtabilirler. Güven kazandıktan sonra, genellikle kripto varlıklara yatırım yapmayı önerirler,” diye belirtiyor kurumlar ortak açıklamalarında.

Yatırımcıları hemen şüphelendirmesi gereken işaretlerden biri, kripto para şemalarının organizatörlerinin yatırımlardan muazzam karlar vaat etmesidir. Dolandırıcı yatırım platformuna fonlar yatırıldığında, suçlular kullanıcıyı engelleyerek paralarını çekme imkanını ortadan kaldırırlar. Başlangıç aşamalarında kurbanlara küçük miktarları çekme izni verilse de, bu sadece dürüst ve yasal bir faaliyet görünümü oluşturmak içindir.

CIRO, CAFC ve Kanadalı kolluk kuvvetleri, dijital varlıklarla ilgili her türlü dolandırıcılığı bildirmelerini istemektedir.

Mayıs ayında, Kanadalı polis, iflas eden kripto projesi AP Private Equity Limited’in yaratıcısı, kendini “kripto kralı” olarak tanıtan Aiden Pleterski’yi tutukladı. Pleterski, finansal kayıpları 40 milyon Kanada doları (yaklaşık 30 milyon ABD doları) olan yaklaşık 160 yatırımcıyı dolandırdı.