Cardano’nun Kurucusu Medyayı Eleştirdi

Charles Hoskinson, kripto para medyasını Cardano’ya karşı önyargılı olmakla suçladı. Hoskinson’a göre, platform hakkındaki birçok makale kullanıcıları yanıltıyor.

Yakın zamanda X (eski Twitter) platformunda yaptığı bir paylaşımda, Cardano’nun birçok potansiyele sahip olduğunu belirtti. Ancak, blok zincirinin hak ettiği tanınmayı alamadığını, bunun da kamuoyunun yanlış algılarından kaynaklandığını söyledi.

Hoskinson, Medya Kontrolü İçin DAO Öneriyor

Son aylarda Cardano ekosisteminde birçok olumlu gelişme yaşandı. Mart ayında proje, en “çalışılmış” altcoinler arasında yer aldı. Nisan başında Hoskinson, ağda iki büyük güncelleme hakkında bilgi verdi. Mayıs ayında ise Cardano Foundation, yeni bir baş teknoloji sorumlusu (CTO) atadı.

Buna rağmen, medya ve kripto influencer’ları, Cardano’yu kripto endüstrisinin dışlanmışı olarak adlandırmaya ve blok zincirinin başarısızlıklarını vurgulamaya devam ediyor.

Hoskinson, bu bakış açısına sert bir şekilde karşı çıktı. Ekosistemin son başarılarını vurguladı ve yaklaşan hard fork hakkında bilgi vererek Cardano’nun en yenilikçi çözümleri sunmaya ve gelişmeye devam edeceğini belirtti.

Bu durum gerçekten üzücü ve ekosistemimize ne kadar az çaba sarf ettiklerinin bir yansıması. Cardano burada kalıcı ve bu endüstriyi gerçek ekonomik, politik ve sosyal sorunları çözmek için gerekli olduğu takdirde sürükleyerek götürecek bir mastodont,” diye yazdı ağın kurucusu.

Hoskinson, bu önyargıya karşılık olarak, adil gazeteciliği sağlamak amacıyla merkeziyetsiz bir otonom organizasyon (DAO) kurmayı düşünüyor.

Cardano’nun kurucusu, bu fikrin topluluk tarafından nasıl karşılandığını görmek için bir anket düzenledi. Ön sonuçlara göre, katılımcıların %70’i projenin hazinesini DAO’nun finansmanı için kullanma fikrini destekliyor. Oylama 13 Haziran’da sona erecek.

Cardano’ya Yönelik Eleştiriler ve Hoskinson’ın Tepkisi

Cardano, kripto topluluğundan ve hatta sektör liderlerinden gelen eleştirilere sık sık maruz kalıyor. Daha önce Forbes, Cardano’nun yerel tokeni ADA’yı “zombi tokenler” listesine dahil etti. Uzmanlar, varlığın yüksek piyasa değerinin, minimal pratik faydasıyla uyuşmadığını belirtti. Onlara göre, ağ hala pilot aşamasının ötesine geçemedi.

Ardından, eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, ADA’yı “köpek dışkısı” olarak nitelendirdi. Hayes, varlığın hiçbir faydası olmadığını ve bu nedenle protokoller tarafından kullanılmadığını vurguladı. Cardano’nun kurucusu Hoskinson, Hayes’in bu kaba yorumlarına karşı çıkarak, iddiaların temelsiz olduğunu belirtti.

Mayıs ayının başında, MicroStrategy’nin kurucusu Michael Saylor da Cardano’yu eleştirdi. Saylor, bu yaz tüm altcoinlerin menkul kıymet olarak kabul edileceğini söyledi.

Buna rağmen, ağ teknolojik başarılarını vurgulamaya devam ediyor. Cardano, ölçeklenebilirlik alanındaki araştırma ve geliştirmelerin ön saflarında yer alıyor. Kısa süre önce blok zincir platformu, dijital varlıkları teşvik etmek amacıyla Arjantin’in Entre Rios eyaleti ile ortaklık kurdu.