Celestia’nın Blobstream’i Arbitrum yörüngesine giriyor

Önde gelen modüler blockchain ağı Celestia, bu hafta veri kullanılabilirliği çözümü Blobstream’in Arbitrum Orbit platformunda konuşlandırıldığını duyurdu. Bu hamle, Arbitrum platformu üzerinde oluşturulan Katman 2 (L2) ve Katman 3 (L3) ağlarının, operasyonların daha fazla ölçeklenebilirliği ve maliyet etkinliği için Blobstream’den yararlanmasına olanak tanır.

Celestia tarafından Succinct ile işbirliği içinde geliştirilen Blobstream, blockchain bilgilerini verimli bir şekilde doğrulamak için sıfır bilgi kanıtını kullanıyor. Bu yeni yaklaşım, birçok geliştiricinin Ethereum üzerinde ürünler geliştirirken karşılaştığı veri kullanılabilirliği sorunlarını çözmeyi amaçlıyor. Bu sorunlar genellikle maliyetlerin artmasına veya alternatif 1. kademe ağlara geçme ihtiyacına neden olur.

Celestia, X web sitesindeki bir gönderide şunları kaydetti: “Celestia’dan önce bant genişliği sınırlamaları, etkileyici zincir içi uygulamalar geliştiren geliştiricileri alt-L1’e geçmeye veya kendi zincirlerini dağıtacak bir komite tutmaya zorladı.”

Celestia’ya göre, Arbitrum Orbit kullanan L2 ve L3 ağları artık Celestia’nın hafif Veri Kullanılabilirliği Örnekleme (DAS) istemcisini kullanabilir. Bu yöntem, tüm veri setini indirmenize gerek kalmadan blockchain verilerinin kullanılabilirliğini kontrol etmenize olanak tanıyarak depolama maliyetlerini ve işlem ücretlerini azaltır.

Celestia, yeni yaklaşımın, daha önce işlem verilerini depolamak ve talep üzerine kullanıma sunmak için gerekli olan bir veri kullanılabilirliği komitesi oluşturma ihtiyacını da ortadan kaldırdığını söyledi.

Bundan önce Celestia, Blobstream’i diğer iki büyük L2 Ethereum ağında (Starknet ve Base) zaten uygulamış ve tüm Ethereum ekosistemindeki altyapıyı iyileştirmek için tutarlı çabalar göstermişti.