Çin Bankası Yöneticileri 250 Milyon Dolar Aklama Suçundan Mahkum Edildi

Çin kolluk kuvvetleri, iki eski yönetici, eski bir hissedar ve diğer şüphelilerin kripto parayı suç amaçlı kullanarak gerçekleştirdikleri para çalma ve aklama şemasını ortaya çıkardı. Yerel finans haber ajansı The National Business Daily’nin bildirdiğine göre, yasa dışı yollardan dönüştürülen fonlar 1,8 milyar Çin yuanı (CNY) veya yaklaşık 248 milyon doları buldu.

Suçun Detayları

Mahkeme belgelerine göre, 44 yaşındaki şüpheli Chen, Çin’in kuzeydoğusundaki Huludao Bankası’nın eski yöneticilerine en az 250 milyon CNY (34,4 milyon dolar) aklamada yardımcı oldu. Ağustos 2020’de Bankanın eski parti sekreteri Li Yulin ve vekil başkanı Li Xiaodong’un iki suç ortağıyla birlikte 2,6 milyar CNY (358,31 milyon dolar) çaldığı iddia edildi, ancak bu konuda suçlulukları kanıtlanmadı.

Yasa Dışı Döviz İşlemleri ve Kripto Para Kullanımı

Raporlara göre, şüpheliler, bir sonraki ay 1,8 milyar CNY’den fazla bir miktarı yasadışı yollardan dövize çevirip Hong Kong’daki şirketlerin banka hesaplarına aktardı. Eylül ve Ekim 2020’de ise WeChat grupları aracılığıyla, Longmen Inn adlı topluluk da dahil olmak üzere, kripto para satın alarak bu dijital varlıkları yurtdışına sattılar ve elde ettikleri gelirleri ABD dolarına çevirip Hong Kong’daki banka hesaplarına gönderdiler.

Mahkeme Kararı ve Cezalar

Mahkeme, Chen’i para aklama suçundan suçlu buldu ve 2 yıl 3 ay hapis cezasına ve 2 milyon CNY para cezasına çarptırdı. Diğer yöneticilerin iddia edilen suçları ise ayrı davalar kapsamında değerlendirildi ve sonuçları henüz kamuoyuna açıklanmadı.