Çin’den son dakika suç haberleri

 

Uzman ve gazeteci Colin Wu’nun raporuna göre bu hafta suç ve kripto paralarla ilgili pek çok ilginç haber yaşandı. Çin anakarasında meydana gelen olaylara özellikle dikkat etti. Uzman, Tianjin Kamu Güvenlik Bürosu Hedong Şubesinin önemli bir açıklama yayınladığını kaydetti.

Kurumun temsilcileri büyük bir ceza davası hakkında konuştu. “İncelemenin ardından Tianjin Lantian Gerui Electronics Technology Co., Ltd. Açıklamada, devlet mevduatlarının yasa dışı kabul edildiği iddiasıyla ilgili olarak, baş şüpheli Qian Zhimin’e karşı Interpol aracılığıyla Kırmızı Bülten yayınladık ve onun için küresel bir insan avı başlattık” denildi.

Kurumun temsilcileri ayrıca dijital varlıkların aranması ve iade edilmesi amacıyla Birleşik Krallık ve diğer ülkelerdeki kolluk kuvvetleriyle işbirliğine ilişkin bilgiler de yayınladı. Caixin’e göre Qian Zhimin, 60 bin Bitcoin (BTC) aklamanın yanı sıra 43 milyar Çin yuanı (CNY) veya 5,95 milyar dolar tutarında yasadışı fon toplamakla suçlanıyor. Yakın zamanda Birleşik Krallık’ta gözaltına alındı.

2022’de Li Mumou ve suç ortakları bir kripto topluluğu oluşturdu. Kolluk kuvvetlerine göre, “statik madencilik ödülleri elde etmek için sanal para birimleri vaat ederek yemi kullandılar ve yönlendirmeler karşılığında bonuslar elde etmek için planlar geliştirdiler.”

Suçlular, her seviyedeki kullanıcıların %2 ile %30 arasında değişen yönetim bonusları alabileceğini iddia etti. Grup, WeChat ve QQ kullanarak çok sayıda kullanıcının ilgisini çekti. Dolandırıcılar 280 milyon CNY’den (38,74 milyon $) fazla para aldı. 10 bine yakın kişiyi kandırdılar. Şu anda 15 şüpheli gözaltına alındı.

Son olarak, Jilin Eyaleti, Panshi Şehri Kamu Güvenliği Bürosu, dijital varlıkların kullanıldığı yasa dışı bir yeraltı para takası operasyonunu başarıyla çözdü. Toplam tutar yaklaşık 21,4 milyar CNY (2,9 milyar $) oldu. Bu olayda 6 şüpheli hemen gözaltına alındı. Çin Yuanı (CNY) ile Kore Wonu (KRW) arasında yasa dışı döviz işlemleri gerçekleştirdiler.