Circle Yeni Euro Bağlantılı Stabilcoini EURC’yi Çıkardı

Circle’ın EURC stabilcoini, Base platformundaki en büyük stabilcoin olan USDC’ye katılıyor. 9 Temmuz itibarıyla dolaşımdaki USDC’nin değeri 3 milyar doları aşmış durumda. Euro, şu anda dünyadaki üçüncü en büyük fiat para birimi olarak dijital alanda büyümek için önemli fırsatlar sunuyor. Hem EURC hem de USDC, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) kurallarına uygunluk gösteriyor ve bu, onları Base platformunda bu sıkı standartlara uyan ilk küresel stabilcoin ihraççıları yapıyor.

Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire, yakın zamanda yaptığı bir röportajda stabilcoinlerin geleceğini tartıştı ve AB’nin düzenleyici çerçevesinin sıkılaşmasıyla rekabetin artmasını beklediğini vurguladı. Allaire, Circle’ın gerekliliklere uyma taahhüdünü bir rekabet avantajı olarak nitelendirerek, şirketin yakın zamanda Elektronik Para Kurumu (EMI) lisansı aldığını belirtti. MiCA’ya göre zorunlu olan bu lisans, Circle’ın AB’de euro ve dolara bağlı tokenlar sunmasına imkan tanıyor.

Circle’ın MiCA gerekliliklerine uyumu, şirketin 1 Temmuz itibarıyla Avrupa’daki müşterilere doğrudan USDC ve EURC ihraç etmesine olanak tanıdı. Bu gelişme, bankaların ve elektronik para kurumlarının (EMI) euro cinsinden stabilcoinleri hizmetlerine entegre etmelerine imkan tanıyor. Bu duyuru, sektörün MiCA kurallarına daha geniş adaptasyonu sırasında geldi. Bitstamp, Binance, Kraken, OKX ve Uphold gibi birkaç kripto borsası, Euro Tether (EURT) gibi euro cinsinden stabilcoinleri MiCA gerekliliklerine uygun olarak listeden çıkardı.