Coinbase, Dogecoin, Litecoin ve Bitcoin Cash’te vadeli işlem ticaretini başlatacak

Coinbase temsilcileri Dogecoin seçimini “memcoin sınırlarının aşılması” ve bu kripto para biriminin artan popülaritesiyle açıkladı. Yani borsa yönetimine göre DOGE, uzun zamandır “şaka amaçlı kripto para biriminin” sınırlarını aşmış ve kripto sektörünün temel unsurlarından biri haline gelmiştir.

Dogecoin, Litecoin ve Bitcoin Cash vadeli işlemleri fiat para biriminde yapılacak ve bir ay sürecek. Ancak vadeli işlem ürünlerini piyasaya sürmek için Coinbase, CFTC’nin rehberliğinde Kural 40.2(a) kapsamında “kendi kendini sertifikalandırmaya” tabi tutulacak. Bu prosedür, ürünlerin mevcut gereklilikleri karşılaması durumunda, doğrudan düzenleyici onay olmadan ürünlerin bağımsız olarak geri çekilmesine olanak tanır.

Bazı piyasa katılımcılarına göre bu hareket belirsiz. Ancak aralarında Bloomberg’den James Seyffart’ın da bulunduğu diğer analistler bunun akıllı ve hesaplı bir hamle olduğunu söylüyor. Ona göre, bu tür vadeli işlem sözleşmelerinin başlatılması, Proof-of-Work algoritmasına dayanan tüm kripto para birimlerinin, Bitcoin’e benzetilerek ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından “güvenlik” tanımından çıkarılmasının sebeplerinden biri olacak. .

“SEC’in “menkul kıymet vadeli işlemleri” gibi ürünlerin durumu hakkında tartışıp tartışmayacağını veya “emtia vadeli işlemleri” ile yetinip uzlaşamayacağını merak ediyorum. Seyffart, bu kripto para birimlerinin ağlarının Bitcoin koduna dayandığını, bu nedenle özellikle BTC spot ETF’lerinin onaylanmasından sonra bunları menkul kıymet olarak ilan etmenin zor olacağını belirtti.

Coinbase’in avukatları yakın zamanda “SEC’in kripto para birimleriyle ilgili açıklamalarında tutarsızlıklar bulduklarını” bildirdi.