Coinbase Dolandırıcılıkla Mücadele İçin Koalisyon Kurdu

 

  • Coinbase, 22 Mayıs’ta “Dolandırıcılığa Karşı Teknoloji” (Tech Against Scams) koalisyonunun kurulduğunu duyurdu.
  • Koalisyonda Coinbase’in yanı sıra Meta, Kraken, Ripple, Gemini, GASO ve Match Group gibi firmalar yer alıyor.
  • nisiyatif, kripto endüstrisi, finans sektörü ve sosyal medya dahil olmak üzere çeşitli sektörleri kapsıyor.

22 Mayıs 2024’te kripto para borsası Coinbase, “Dolandırıcılığa Karşı Teknoloji” (Tech Against Scams) adlı bir koalisyonun kurulduğunu duyurdu. Bu ortaklık, kullanıcıları korumayı ve eğitmeyi, ayrıca çevrimiçi dolandırıcılıkla ve yasa dışı finansal planlarla mücadeleyi amaçlıyor.

Coinbase’in basın bülteninde, organizasyonun Meta, Kraken, Ripple, Gemini, Küresel Dolandırıcılıkla Mücadele Organizasyonu (GASO) ve Match Group gibi sektör liderlerini içerdiği belirtildi.

Bilgi ve en iyi uygulamaları paylaşarak daha güvenli bir dijital ortam yaratmayı amaçlıyoruz. Blok zincirindeki işlemlerin sadece %0,34’ü yasa dışı faaliyetler için kullanılıyor ve nakit para hala dolandırıcılık işlemleri için tercih edilen araç olsa da, kripto güvenliği bizim önceliğimiz olmaya devam ediyor,” dedi şirket.

Coinbase, dolandırıcılığın sadece kripto endüstrisi için değil, sosyal medya ve finans gibi diğer sektörler için de bir sorun olduğunu vurguladı. Şirketler arası iş birliğinin işlem şeffaflığını artırması ve çeşitli dolandırıcılık türleriyle mücadelede en iyi uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olması bekleniyor.

Kripto borsasının verilerine göre, dünya çapında tüketiciler her yıl finansal dolandırıcılık nedeniyle 1,4 trilyon dolar kaybediyor. Bu nedenle güvenli kalmak, varlıkları korumak ve kötü niyetli kişilerle karşı karşıya kalındığında bunu belirleyebilmek son derece önemli, diye belirtti Coinbase.

Şirket, varlıklarını korumak isteyen kişilere birkaç öneride bulundu:

  • Bilinmeyen kaynaklardan indirilen üçüncü taraf uygulamalardan kaçının;
  • Gerçek hayatta tanımadığınız kişilere asla para göndermeyin;
  • Yatırım fırsatlarını aile üyeleri ve güvenilir kişilerle tartışın;
  • Güvenilir kripto cüzdanları ve kripto para borsalarını kullanın.

Hatırlatmak gerekirse, Kasım 2023’te KPMG’nin Kanada şubesi, kripto paralarda dolandırıcılıkla mücadele için Chainalysis ile iş birliği yaptı.

Ayrıca, Binance’in dolandırıcıların eylemlerini bildiren kullanıcılara ödüller veren Anti-Scam Ninja programını başlattığını bildirmiştik.