Coinbase’in Eski İletişim Müdürü Worldcoin’e Katıldı

Elliot Suthers, Amerikan kripto para borsası Coinbase’in (COIN) eski kurumsal iletişim müdürü, 2019 yılında OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan biyometrik kripto projesi Worldcoin’in (WLD) Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki iletişim müdürü oldu.

Suthers, Washington D.C.’de devlet politikaları alanında da deneyime sahip olup, 2018 yılından beri Coinbase’de çalışmış ve şirketin ABD’de halka açılması sürecinde iş büyümesini denetlemiştir.

Worldcoin ve Tartışmalar

Worldcoin, biyometrik veri toplamak için kullanılan “küre” cihazıyla tartışmalara yol açtı. Bu cihaz, gözbebeklerini taramak için lens içeren, bir bovling topu büyüklüğünde krom kaplı bir küredir. Küre, bir hesap alan kişinin insan olduğunu, robot olmadığını garanti eder. Suthers, bu durumun, karmaşık yapay zeka programları tarafından yönetilen etkileşimlerle karşılaştırıldığında, gerçek insan etkileşimlerinin tanınmasında hayati önem taşıdığını belirtti.

İnsan ve Yapay Zeka Ayrımı

Suthers, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Bugün dünyada, internet üzerinde insanları yapay zekadan ayırt etme potansiyeline sahip ve gizlilik politikalarını koruyarak küresel demokratik süreçleri sağlayabilecek bir proje yok,” dedi. “Çoğu kripto, müşteri tabanını borsalar veya DEX’ler için binlerce ya da belki milyonlarca kişi olarak düşünüyor. Worldcoin ise dünya çapında milyarlarca insana nasıl yardımcı olabileceğini düşünüyor.”

Worldcoin’in Hedefleri

Suthers ayrıca, Worldcoin’in yapay zeka tarafından finanse edilen evrensel temel gelir (UBI) gibi programlar için potansiyel bir yol gösterebileceğini belirtti. Bu, Worldcoin’in küresel ölçekte sosyal ve ekonomik etkiler yaratma amacını gösteriyor.