CoinList CEO’su Çoklu Hesaplarla Mücadeleyi Anlattı

CoinList platformunun CEO’su Graham Jenkin, LayerZero airdropu öncesinde “Sybil” sorunları hakkında konuştu. Jenkin, 30 bin sahte abonesi olan bir Sybil/ToS ihlalcisinin CoinList platformunun hesabını dondurduğundan şikayet ettiğini belirtti. Girişimci, bunun doğru ya da yanlış olabileceğini, ancak sözlerinin doğruluğunu kontrol etmenin imkansız olduğunu söyledi.

Uzman, platformun bazı kullanıcı hesaplarını neden engellediğini açıkladı. Bunun nedeni, bu kişilerin hesaplarının yasal sahipleri olmamaları nedeniyle KYC (Müşterini Tanı) doğrulamasını tekrar geçememeleridir. Muhtemelen bu kullanıcılar gerçekten “Sybil” ya da hesap satın alan veya farming yapan bir grubun parçasıdır.

Muhtemelen bu hesaplar ayrıca şirketin Hizmet Koşullarını (ToS) ihlal etmiştir. Örneğin, şüpheli faaliyetlerde bulunarak bunu yapmış olabilirler. Ayrıca, yasaları ihlal etmeden açıklanamayacak durumlar olabilir.

Şirket temsilcisi, hatalı hesap blokajlarının %1’den az olduğunu doğruladı. Proje ekibi bu sayıyı sürekli olarak azaltmaya çalışıyor ve her zaman hesapları yeniden değerlendirerek bu hataları tespit etmeye çalışıyor. Ayrıca, müşteri hizmetleri ekibinin küçük olduğunu, ancak en verimli şekilde çalıştığını belirtti.

Jenkin, şirketinin kullanıcılarına yönelik kararlar alırken karmaşık ve büyük veri setleri kullandığını vurguladı. Graham, CoinList’in 2 milyondan fazla sahte hesabı engellediği için gurur duyduğunu belirtti. Bu hesaplar, gelir açısından herhangi bir işletmeye zarar verebilir. “Bize gerçek Ruslan lazım, Ruslan002.eth, Ruslan003.eth, Ruslan004.eth, Ruslan005.eth ve benzeri değil. CoinList’te bu tür birçok örnek gördük ve bunlarla mücadele ediyoruz,” diye ekledi uzman.

LayerZero Labs’ın kurucusu Brian Pellegrino, şirketinin sürekli olarak Sybil kümelerini ortadan kaldırma ihtiyacı ile karşı karşıya olduğunu doğruladı. Bunun gerçek kullanıcılar için faydalı olduğunu ve önemli miktarda token’ı gerçek insanlara ayırmayı sağladığını belirtti, büyük ölçekli farm yapanlara değil.