CoinShares analistleri BTC fiyatı ile Fed’in politikası arasında bir bağlantı gördü

CoinShares analistlerine göre, artık Bitcoin ETF etrafındaki heyecan sona erdiği için önde gelen kripto varlığının fiyat gidişatı bir kez daha Federal Rezerv’in elinde.

Son 40 gündeki işlemlere ilişkin dikkatli bir çalışma, Bitcoin fiyatı ile Haziran ayında açıklanacak faiz oranı beklentileri arasında yüksek bir korelasyon olduğunu gösterdi. CoinShares araştırma başkanı James Butterfill, raporda benzer bir eğilimin 2023’te de gözlemlendiğini yazdı.

CoinShares, Mayıs Fed toplantısının arifesinde Bitcoin fiyatının 57.000 doların altına düştüğünü hatırlattı. Ancak bakanlık kilit oranı değiştirmedi ve toplantıdan kısa süre sonra amiral gemisi kripto para biriminin oranı yeniden 60.000 doların üzerine çıktı.

CoinShares uzmanlarına göre ABD Merkez Bankası bu yıl faiz oranlarını düşürürse, bunun Bitcoin oranı üzerinde olumlu bir etkisi olacak.

Ancak ABD Merkez Bankası’nın politika değişikliği olasılığını değerlendiren CME Fedwatch’a göre piyasa, faiz oranlarının Haziran ayında değişmeyeceğinden emin.

Potansiyel bir düşüş ancak bu yılın dördüncü çeyreğinde mümkündür. Buna ek olarak, bir takım göstergeler uzmanların stagflasyon ve oranların daha da artması konusundaki endişelerini artırıyor.