Consensys: SEC, Ethereum’u 2023’te menkul kıymet olarak adlandırdı

28 Mart 2023’te ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum’un (ETH) menkul kıymet olarak durumuna ilişkin bir soruşturma başlattı. Bu, Consensys’in düzenleyici kuruma karşı açtığı davanın bir parçası olarak sunulan yeni belgelerden kaynaklanıyor.

Belgelere göre, 28 Mart 2023’te SEC Uygulama Direktörü Gurbir Grewal, Ethereum 2.0’a yönelik bir soruşturma başlatmak için resmi bir emir imzaladı. Aynı zamanda Consensys’in de aralarında bulunduğu birçok büyük şirket mahkeme celbi aldı.

Belgeler, “Emir, SEC personeline Ethereum’un (ETH) alım ve satımına karışan kişi ve kuruluşları soruşturma ve mahkemeye çıkarma yetkisi verdi” dedi.

Mart 2023’te medyaya verdiği röportajda SEC Başkanı Gary Gensler’in Ethereum’un (ETH) net bir tanımını veremediğini hatırlayın. Daha sonra varlığın bir menkul kıymet olduğunu açıkça belirtti.

Consensys, Wells Bildirimini aldıktan sonra düzenleyiciye karşı dava açtı. Şirketin kripto cüzdanı MetaMask’ın kayıtsız bir broker gibi hareket ettiği belirtildi.

Mayıs 2024’te SEC’in spot Ethereum ETF başvuruları hakkında karar vermesi bekleniyor. Uzmanlar, esas olarak dayanak varlığın belirsiz durumu nedeniyle düzenleyici kurumun bunları reddedeceğine inanıyor.