Crypto.com’un başkanı halving nedeniyle Bitcoin fiyatının düşmesinden korkuyor

Kripto para borsası Crypto.com’un yöneticisi Chris Marszalek, trader’ları 19 Nisan’da yapılması planlanan yarılanmayla bağlantılı olarak Bitcoin oranındaki düşüş konusunda uyardı.

Bu tarihe (19 Nisan) yaklaşırken, “Söylentilerle al, haberlerle sat” ticaret prensibi nedeniyle coin satışları başlayabilir. Ancak Marszalek, uzun vadede yarılanmanın piyasa üzerinde güçlü bir olumlu etkisi olacağını söyledi.

Chris’in bahsettiği yarılanmanın olumlu etkisi, Bitcoin enflasyonundaki %50’lik düşüşe dayanıyor. Blok ekleme ödülünün yarıya indirilmesinin ardından madenciler günde 900 bitcoin yerine ortalama 450 bitcoin çıkaracak. Buna göre dijital varlıkların arzı azalacak. Talep değişmeden kalırsa veya artarsa, bu kaçınılmaz olarak BTC fiyatında artışa yol açacaktır.

Ancak tarihsel verilere bakılırsa Bitcoin oranında bir çöküş beklenmemeli. 2020’deki önceki yarılanmanın ardından piyasada ortaya çıkan durum tekrarlanırsa, kripto para biriminin fiyatı %28’den fazla düşmeyecek ve yükseliş eğilimi Eylül ayından önce başlamayacaktır. 10x Research araştırma departmanı başkanı Markus Thielen, bu olguyu madencilerin yıl başından bu yana biriktirdikleri bitcoinleri kademeli olarak satacaklarını söyleyerek açıklıyor.