CryptoQuant CEO’su, kripto para ETF’leri nedeniyle Bitcoin satıcıları için bir likidite krizi yaşanacağını öngördü

  • CryptoQuant uzmanı, kripto para ETF’lerinin satıcılardan kaynaklanan bir likidite kriziyle karşı karşıya kalacağını öngörüyor.
  • Ki Young Ju, ilk kripto para biriminin spot fonlara aktif hareketine dikkat çekiyor.
  • Fon girişi aynı tempoda devam ederse Eylül 2024’te Bitcoin kuru hızlı bir büyüme gösterecek.

Analitik platformu CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Joo, 2024 yılında spot Bitcoin ETF’lerinin satıcılar için bir likidite kriziyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Ona göre bu, ilk kripto para biriminin fiyatında hızlı bir artışa yol açacak.

Uzman, kripto para birimi ETF’lerine sürekli artan fon akışına dikkat çekiyor. Heyapollo portalına göre Grayscale Investments’tan dönüştürülen fonu saymazsak 27,5 milyar dolarlık varlığa sahipler. Joo, böylece spot Bitcoin ETF’lerinin tarihteki en başarılı yatırım ürünleri haline geldiğine inanıyor.

Ancak uzman, bu varlık sınıfına fon akışı devam ederse satıcıların talebi karşılamak için Bitcoin sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağını söylüyor.

Geçen hafta spot Bitcoin ETF’lerinin 30.000 BTC’lik net giriş gördüğünü belirtti. Aynı zamanda varlığın kripto fonlardaki payı da neredeyse %4’e yükseldi.

Madencilerin ve kripto para borsalarının hesaplarında 3.000.000 BTC varken sektör, mevcut arzla bağlantılı bir fiyat şokuna yaklaşıyor.

CryptoQuant CEO’su, “Satış tarafında bir likidite krizi oluştuğunda, sınırlı arz ve zayıf sipariş defteri nedeniyle bir sonraki döngüsel zirve beklentilerimizi aşabilir” dedi.

Joo, ilk kripto para biriminin sözde tasarruf adreslerinde tutulduğu bir yükseliş trendine dikkat çekti. Yalnızca gelen işlemleri işleyen cüzdanlardan bahsediyoruz. Uzman, Eylül 2024’e kadar bu hesaplardaki varlıkların hacminin iki katına çıkabileceğine inanıyor.

Analist, ilk kripto para biriminin oranında, analistlerin en çılgın beklentilerini aşacak hızlı bir büyüme öngörüyor. Aynı zamanda varlığın fiyatı da yılın başından bu yana önemli bir artış göstererek 72.000 dolara ulaştı.