David Schwartz: “ABD Yetkilileri Kripto Para Birimlerini Çin Yetkilileri Gibi Düzenliyor”

Amerikan şirketi Ripple’ın teknik direktörü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto paralarla ilgili tutumunun, belirli piyasa katılımcılarına avantaj sağlayabileceğini söyledi. David Schwartz, SEC’nin etherin statüsü ile ilgili soruşturmayı sonlandırma kararının kafa karışıklığı yarattığını düşünüyor. Düzenleyicinin tutumu, ETH’nin hangi kategoriye girdiği konusunda netlik sağlamadı: Menkul kıymet mi yoksa emtia mı? Schwartz, SEC’nin ether üzerindeki soruşturmasını, Çin’deki bitcoin yasağı ile karşılaştırdı. Çin yetkilileri bitcoin’i yasakladı, ardından yasağı kaldırdı ve bu taktik, Çinli oligarkların çıkarına piyasa manipülasyonu olarak algılandı. 2021’de Çin’de kripto para madenciliği yasağı getirildiğinde, madencilerin ülkeden ayrılmasına ve BTC fiyatının önemli ölçüde düşmesine neden oldu. 

Ripple’ın teknik direktörü, SEC’nin benzer bir taktik kullandığını öne sürdü. Ripple Labs’in baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty, sosyal medya platformu X’te, SEC’nin etherle ilgili kararının çok fazla soru işareti yarattığını belirtti. 

“Bu, Consensys’in ether teklifleri ve satışlarının menkul kıymet işlemleri olarak görülmediği anlamına mı geliyor? Ether’in kendisi bir menkul kıymet olarak değerlendirilmiyor mu? MetaMask ve staking’in durumu nedir? SEC Başkanı Gary Gensler’e şu anda bu soruları sorsak ne der?” diye yazdı Alderoty. 

Daha önce David Schwartz, Ripple tarafından üretilen XRP’nin dünya rezerv para birimi olarak kullanılabileceğini ve bu nedenle ABD dolarına alternatif olma şansının büyük olduğunu öne sürmüştü.