Deribit Araştırmacıları: Piyasadaki Likidasyon Dalgası

Son olaylar bağlamında, Almanya hükümeti tarafından el konulan Bitcoinlerin satışı, Nasdaq fiyat düzeltmeleri ve Mt. Gox bildirimleri gibi gelişmelerin ardından Bitcoin spot piyasası, toplu likidasyonlarla birlikte türbülans içinde kaldı. Bu durum, türev platformu Deribit’in araştırmacıları tarafından dile getirildi. Araştırmacılar, fonların düşük volatiliteye rağmen varlıklarını koruma fırsatını kullanmadığını veya “ayı eğilimlerini ileriye taşımadığını” belirttiler.

Uzmanlar, Aralık ayı çağrı opsiyonu alıcılarının hareketlendiğini vurguladılar. Kripto para topluluğundaki anlatının değişmesi, Alman yetkililerin baskısı ve Temmuz ayında beklenen Mt. Gox işlemleri dikkate alındığında, volatilite ve ayı eğilimlerinin beklentileri oldukça gerçekçi görünüyor.

Ancak son 10 gündeki fiyat dinamikleri çok fazla değişmedi. Verilere göre, Bitcoin’in Dvol göstergesi %48’den %52’ye yükseldi. 

“Fonlar tarafından önemli ölçüde güçlendirilmeyen ve daha derin bir düzeltme bekleyen hızlı paralar tarafından yönlendirilen bir put kayması oldu. Kayma, düz bir seviyeden %5 artıya (25 delta) kaydı, ancak patlamadı,” diye vurguladı Deribit araştırmacıları.

Analistler, çağrı opsiyonlarının satışını kaydettiler ve Eylül ayında sona erecek olan 80.000 dolarlık 500 kontratın satın alındığını belirttiler. Bitcoin’in 58.500 dolarlık yerel dipten sıçrayarak tekrar 60.000 doları aşmasıyla, isimsiz bir büyük trader pozisyonlarını yeniden yapılandırdı. Haziran ve Eylül yükseliş opsiyonlarını satarak, Aralık ayında 75.000 dolar ile 150.000 dolar arasında daha fazla çağrı opsiyonu ve spreadler biriktirdi.

Uzmanlar, bu hareketlerin, SEC’in Ethereum ETF başvurularına yönelik değişikliklere yanıt beklenirken gerçekleştiğini vurguladılar. “ETH volatilitesinin %62’ye düşmesiyle, opsiyon piyasası olası bir yaz durgunluğu öncesinde temkinli görünüyor,” diye özetledi analistler.