Dogecoin Vakfı’nın çekirdek geliştiriciler ve ekosistem gelişimi için 5 milyon DOGE’si var

Dogecoin Vakfı’nın, Dogecoin Core geliştiricilerine 2024 yılında Dogecoin ekosistemini daha da ilerletmeleri için özel bir fonu bulunmaktadır.

Kuruluş, yılın başında Dogecoin platformunun gelişimini desteklemek için yeni bir fona, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 710.000 dolar olan 5 milyon Dogecoin’i (DOGE) tahsis edeceğini açıklamıştı.

Dogecoin Vakfı’na göre fon, katılımcıları tarafından yönetilecek yeni bir çoklu imzalı cüzdanda tutulacak ve Dogecoin Core geliştiricileri Marshall Hayner, Michi Lumina, Patrick Lodder ve Ross Nicoll’ün beş imzasından üçünün imzasını gerektirecek. Bu saklayıcıların, konuyu yönetmek dışında fonlar üzerinde hiçbir hakkı olmayacak.

Ekip o dönemde “Bu cüzdanda saklanan DOGE, Dogecoin Core geliştiricilerini ne kadar büyük veya küçük olursa olsun tüm katkılarda yaptıkları çalışmalardan dolayı ödüllendirecek” diye yazmıştı.

Her Dogecoin Core sürümü için, sürüme katkıda bulunan geliştiricilere 500.000 DOGE dağıtılacak. Şeffaflığı sağlamak için ekip, fonun saklandığı cüzdan adresini yayınladı. Dogecoin çekirdek ekibi aynı zamanda saklamacıların sosyal medya kanalları aracılığıyla duyuracağı tüm harcamalara ilişkin blog yazıları da yayınlayacak.

Bu arada Dogecoin geliştiricileri, ağın derhal bir hisse kanıtı (PoS) fikir birliği mekanizmasına geçtiği yönündeki söylentileri yalanladı. Geliştiriciler, yalnızca bu konuyla ilgili bir teklif yayınlamayı planladıklarını açıkladı. Mühendislerden biri olan Lumine, söylentileri yayan etkileyicileri azarladı ve Dogecoin hakkında “içeriden bilgi” almadıklarını söyledi.

16 Eylül 2022 Dogecoin, Ethereum ağının PoS konsensusuna geçmesinin ardından ikinci en büyük iş kanıtı (PoW) kripto para birimi haline geldi. Bu değişiklik nedeniyle bazıları Bitcoin’in PoW mutabakatına uyması gerektiğine inanıyor. Labrys CEO’su Lachlan Feeney, Bitcoin’in “uzun vadede PoW sistemini meşrulaştırma baskısı altında olduğunu” söyledi.