Donald Trump Kripto Paralar Konusunda Demokratları Eleştirdi

Donald Trump, kripto paraların ateşli bir destekçisi olarak kendini gösterdi. Demokratların bu sektörü düzenlemeye yönelik tüm girişimlerini sert bir şekilde eleştirdi. Milyarder, Başkan Joe Biden ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’ın dijital paralara karşı olan girişimlerinin, Trump’ın ABD’de iktidara gelmesinden sonraki ilk saat içinde etkisiz hale getirileceğini açıkça belirtti.

Trump’ın, David Sacks ve Chamath Palihapitiya tarafından düzenlenen bir kampanya kapsamında dijital para birimlerinde 12 milyon dolar topladığı da öğrenildi. “O, kripto paraların başkanı olacağını söyledi,” dedi Reuters’a San Francisco’dan bir teknoloji yöneticisi ve Trump’ın eski Avusturya büyükelçisi Trevor Traina.

Trump, kripto paraları ABD ekonomisinin önemli bir parçası olarak nitelendirdi. Bu sektörü desteklediğini vurguladı. Bu açıklamayı, Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi üyesi Harmeet Dhillon yaptı. Ancak, milyarderin bu teknolojik alanla ilgili önerdiği politikanın ayrıntıları henüz açıklanmadı.

Joe Biden yönetimindeki Beyaz Saray, Kongre ile birlikte kripto paralar için bir düzenleyici çerçeve geliştirmeye hazır olduğunu belirtti. Reuters’a yaptığı açıklamada, Beyaz Saray temsilcisi Robin Patterson, mevcut yönetimin dijital varlıklarda yenilikleri desteklediğini, ancak aynı zamanda tüketicileri “yeni teknolojilerle ilgili risklerden” korumaya çalıştığını söyledi.

Palantir danışmanı Jacob Helberg, “Başkan Trump, Biden ve Gensler’ın kripto paralara karşı yürüttüğü ‘haçlı seferi’nin çok yakında sona ereceğini açıkça belirtti,” diye karşılık verdi. Helberg, mevcut başkanın bu sektöre yönelik iyi niyetine inanmadığını ifade etti.

8 Haziran 2024 sabahı itibarıyla, lider kripto para birimi Bitcoin’in değeri 69.500 dolar. BTC’nin piyasa değeri 1,36 trilyon dolar. Geçtiğimiz 24 saat içinde, spot piyasada 34,17 milyar dolarlık işlem gerçekleştirildi. Ana dijital para biriminin sektördeki payı ise %53,9.