Dünyanın en büyük bankası bitcoin satın alıyor

Bitcoin, daha fazla finansal dev kripto alanına girmeye başladıkça dünya çapındaki kurumsal yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük bankacılık kurumu olan (Çin’in dört ulusal bankası hariç) JPMorgan Chase, SEC’e yapılan bir dosyaya göre kısa süre önce spot Bitcoin ETF’ye yatırım yaptığını açıkladı.

Cuma günü yayınlanan haber, JPMorgan’ın hisselerini avantajlı bir konuma getiriyor. BlackRock, Bitwise ve Fidelity gibi endüstri devleri tarafından yönetilen Bitcoin ETF’leri. Bankanın Bitcoin spot ETF’sine yaptığı toplam yatırım şu anda 1 milyon doları aşıyor.

Bu biraz şaşırtıcı, özellikle de JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un Bitcoin’e ilişkin kamuoyunun dile getirdiği şüpheler göz önüne alındığında. Dimon’un geçen yıla dayanan çekincelerine rağmen, JPMorgan Chase o zamandan beri agresif bir şekilde yatırım yapıyor. Ocak 2024’te Bitcoin ETF onayı.

Spot Bitcoin ETF’leri 2024 yılında finans sektöründe önemli bir tartışma konusu haline geldi. Ocak ayındaki onayları önemli bir dönüm noktasıydı ve o günden bu yana kayda değer bir başarı ile ivme kazandılar. ABD’nin üçüncü büyük bankası Wells Fargo’nun da Cuma günü Bitcoin Spot ETF’ye yatırımını açıkladığını belirtelim.

Bu Bitcoin ETF’leri, yatırımcılara doğrudan sahiplik gerektirmeden BTC fiyat hareketlerini takip etme olanağı sunarak cazip bir portföy çeşitlendirme seçeneği sunar. JPMorgan Chase, spot ETF’lerin varlığını stratejik bir giriş noktası olarak kullanarak Bitcoin’i tekliflerine dahil etmek için önde gelen bankalar arasına katılıyor.