Durov, Notcoin’in başarısını duyurdu. Bu TON ve Telegram için ne anlama gelir?

 

Messenger’daki kripto para oyunu on milyonlarca kullanıcının ilgisini çekti ve ardından tokenı kripto borsalarında piyasaya sürüldü. Pavel Durov yüz kat büyümesini beklediğini söyledi
16 Mayıs Perşembe günü Binance, OKX ve Bybit dahil büyük kripto borsaları Notcoin oyununun NOT tokenını listeledi. Oyun, Telegram messenger’da bir uygulama olarak mevcut ve Ocak ayındaki lansmanından bu yana, oyun jetonlarını jetonlara dönüştüren 35 milyondan fazla oyuncunun ilgisini çekti.

Ticaretin başlangıcında token fiyatı 0,37 dolara ulaştı ancak birkaç dakika sonra 0,01 dolara sabitlendi. 17 Mayıs 20:00 Moskova saati itibarıyla NOT, Binance borsasında USDT stablecoin ile birlikte 700 milyon dolardan fazla sermayeyle 0,007 dolardan işlem görüyor.

Notcoin oyunu Telegram’da viral bir popülerlik kazandı, yaratıcıları başarılı bir pazarlama oluşturdu ve yönlendirme sistemi ve etkileyicilerin desteği ve ardından Telegram ekibinin desteği, hızlı bir şekilde madeni para “madenciliği” yapan ve listelenmelerini bekleyen milyonlarca oyuncu kazanmasına yardımcı oldu. Gelecekte kripto borsalarında.

Ekip başlangıçta Nisan ayında halka açılmayı planlamıştı ancak NOT, Açık Ağ (TON) blockchain’inde kripto borsaları tarafından listelenen ilk token olmadığından altyapıyı hazırlamak için daha fazla zamana ihtiyaçları vardı. Bu, listeleme sırasında sorunlara neden oldu; bazı kullanıcılar için tokenlar Bybit ve Binance’e birkaç saatlik gecikmelerle ulaştı. Artık Notcoin tokenını da destekleyen Telegram messenger’ın dahili kripto cüzdanı, aşırı yük nedeniyle periyodik olarak donuyordu.

Listelemenin ertesi günü Pavel Durov, Telegram kanalında Notcoin’in başarısını vurguladığı iki gönderi yazdı ve borsalarda listelendiği gün NOT coinin işlem hacimleri açısından ilk 10 kripto para birimi arasına girdiğini kaydetti. Ve sermayesi 700 milyon dolara ulaştı. Oyunda madeni paraların bir kısmını Durov’a bağışlama fırsatı mevcut. 17 Mayıs’ta Notcoin geliştiricileri, oyuncular adına kendisine 6,8 milyon dolarlık NOT tokenı gönderdi. Kendisi de bu fonları Telegram için daha fazla sunucu satın almak amacıyla kullanmak amacıyla “6,8 milyon dolar 680 milyon dolara dönüşene kadar” bunları elinde tutmayı planladığını söyledi.

 

Kripto paralar Telegram’a geliyor

 

Durov’a göre Notcoin’in başarısı, Telegram ve TON ekosistemlerinin blockchain geliştiricileri için ne kadar çekici hale geldiğini gösterdi. Telegram’ın, messenger içindeki sosyal ilişkiler yoluyla uygulamalarına viral dağıtım sağlayabileceğini vurguladı.

Oyun tokeninin listelenmesinden bir ay önce, TON ekosisteminin kendi kripto para birimi Toncoin, sermayeye göre en büyük on kripto varlığından biri haline geldi. Madalyonun fiyatı yılın başından bu yana birkaç kez arttı. Pavel Durov’un Financial Times ile yaptığı röportajın yayınlanmasının ardından, oranın büyümesi büyük ölçüde hızlandı; bu röportajda, habercinin olası bir halka arzdan önce 30 milyar dolarlık bir ön değerleme aldığını söyledi.

Telegram Açık Ağ (TON) blok zinciri, Pavel Durov ve kardeşi Nikolai tarafından 2018 yılında başlatıldı, ancak iki yıl sonra ABD SEC ile açılan dava nedeniyle projeden vazgeçmek zorunda kaldılar. 2019 yılında SEC, Telegram’a, düzenleyicinin kayıtsız menkul kıymet olarak adlandırdığı Gram tokenını kullanarak 1,7 milyar dolarlık bir ilk para arzı (ICO) topladığı için dava açmıştı.

Durov daha sonra SEC ile bir anlaşma yaptı, kullanılmayan yatırımcı fonlarını iade etti ve 18,5 milyon dolar ceza ödedi. TON ağı, TON Vakfı topluluğunun üyeleri tarafından desteklendi ve gelişimini sürdürdü.

Aynı anda TON ekosistemindeki faaliyetler katlanarak artmaya başladı. Ağda giderek daha fazla uygulama ve yeni tokenler görünmeye başladı ve TON Vakfı geliştirici topluluğu, bunların en popülerlerinin yaratıcıları için bir kripto para birimi hibe programı duyurdu.

2024 yılında TON ağı içindeki kullanıcı fonlarının hacmi (kilitlenen toplam değer, TVL) yaklaşık 10 kat arttı. Defillama’ya göre, Nisan’dan Mayıs’a kadar ağın TVL’si yaklaşık %50 arttı ve zirve noktasında 620 milyon dolardı. Ölçeği anlamak için Ethereum ağının TVL’si 17 Mayıs itibarıyla 54,4 milyar dolar, Solana’nınki ise 4,6 milyar dolar. TON diğer ağlardan daha düşük ancak bu göstergeye göre şimdiden ilk 30’da yer alıyor.

 

Blockchain’i ölçme. TVL göstergesi neden önemlidir ve nasıl doğru şekilde hesaplanır?

 

TON’daki kullanıcı sermayesindeki artış, Tether’den USDT stablecoin’in bu ağda konuşlandırılmasıyla aynı zamana denk geldi. Resmi Tether web sitesine göre, 19 Nisan’daki lansmanından bu yana TON ağında halihazırda 330 milyon USDT ihraç edildi. Mevcut tüm ağlarda USDT’nin kapitalizasyonu 110 milyar doları aşıyor TON’da bir stablecoin’in piyasaya sürülmesi, Dubai’deki TOKEN2049 kripto konferansında Tether’in başkanı Paolo Ardoino ve TON’un kurucusu Andrey Rogozov tarafından bizzat yapılan bir konuşma sırasında duyuruldu. Durov’un en iyi arkadaşı dediği VKontakte ekibinin yerlisi.

Telegram’ın kullanıcı tabanı, messenger içindeki kripto para birimi ekosisteminin hızlı gelişiminde rol oynadı. Mayıs ayı başında risk sermayesi şirketi Pantera Capital, TON’a yatırım yaptığını duyurdu. Yatırımın miktarı ve formatı açıklanmadı ancak Pantera CEO’su Dan Morehead bunu “şirket tarihindeki en büyüğü” olarak nitelendirdi. Ona göre şirket, Telegram kullanıcıları pahasına TON ağının geliştirilmesi ve mesajlaşma uygulamasının kripto para birimleriyle ilgili yeni işlevleri üzerine bahis oynuyor. Durov’la bizzat görüştüğünü ve “inançlarının saflığından” etkilendiğini söyledi. İflas eden borsa FTX’ten SOL tokenlerini geri satın almak için şirket, ayrı bir fonda 250 milyon dolar topladı. TON cinsinden yatırımın büyüklüğünün bu miktarı aştığı varsayılabilir.

Pantera Capital, 5 milyar doların üzerinde sermayeyi yönetiyor ve yalnızca kripto pazarına odaklanıyor. 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk kripto para birimi fonunu başlattı. 180’den fazla startup’tan oluşan portföyüyle kripto para birimi alanındaki en büyük yatırımcılardan biridir. Nisan 2024’ün sonunda şirketin, token satın almak ve kripto projelerini erken aşamada finanse etmek için yatırımcılardan 1,25 milyar dolar daha toplamayı planladığı öğrenildi.

Kripto para birimi kullanıcılarının aşina olduğu uygulama ve hizmetlerden oluşan ekosistem, TON ağında yeni yeni ortaya çıkmaya başlıyor. Ciro açısından en büyük projeler arasında likit staking hizmeti Tonstakers veya merkezi olmayan borsa STON.fi yer alıyor. Konuya aşina bir RBC-Crypto muhatabına göre TON ekibi, VKontakte deneyimini kullanarak kullanıcıları nasıl çekeceğini iyi anlıyor, ancak küresel kripto topluluğunu henüz çok iyi “hissetmiyor”. TON, esas olarak Rusça konuşan ve Asyalı kullanıcılar arasında popülerdir ve şu ana kadar diğer ekosistemlerden izole kalmıştır.

RBC-Crypto’nun görüştüğü uzmanlar, Telegram’ın kripto para birimi girişimlerindeki olası zorlukların, başta ABD ve AB olmak üzere düzenleyicilerin aşırı ilgisinden kaynaklanabileceği konusunda hemfikir. Çoğu kripto borsasının Toncoin kripto para birimini listelemesine rağmen bunların en büyüğü olan Binance hala uzak duruyor. Borsa, ABD yetkililerine 4,3 milyar dolar gibi rekor bir para cezası ödedikten ve başkanı Chapeng Zhao’nun istifasından sonra, yasa koyucuların gerekliliklerine uymak için açıkça bir yol belirledi.