Edwin Rojas: “Bitcoin, Bolivya Ekonomisini Yeniden Canlandırabilir”

Bolivya Merkez Bankası yöneticisi, Bitcoin’e olan yaklaşımını değiştirerek ilk kripto para birimini yerel sanayiyi ve uluslararası ticareti teşvik etmek için kullanmayı önerdi.

Edwin Rojas, Bitcoin’in Bolivya ekonomisini canlandıracağına inanıyor. Kripto paralar, iç ve sınır ötesi ödemeler için kullanılabilir. Kripto varlıklar, geleneksel bankacılık sistemlerine daha az bağımlı olduklarından işlemleri önemli ölçüde basitleştirip hızlandırabilir, diyor Merkez Bankası yöneticisi.

Kripto paraların kullanımı, ülkenin ekonomik zorluklar yaşadığı ve ABD doları sıkıntısı çektiği bir dönemde faydalı olabilir, diyor yetkili. Bitcoin sayesinde, son zamanlarda %50 azalan yurt dışı işlem hacmi, Merkez Bankası başkanının umduğu gibi, daha yüksek bir seviyeye geri dönebilir.

Merkez Bankası, öğrenciler ve gazeteciler için bir eğitim programı başlattı. Eğitim seminerleri, kripto paraların temel çalışma prensipleri, düzenleyici yönler ve dijital varlıklarla ilgili riskler hakkında konuşmaları içerecek.

Bolivya Merkez Bankası, yıllardır kripto paralara volatilite nedeniyle şüpheyle yaklaşıyordu. Ancak, Haziran ayı sonunda düzenleyici, Bitcoin ile işlem yapma yasağını kaldırdı.