El Salvador, 2021’den bu yana jeotermal enerjiden neredeyse 474 BTC çıkardı

El Salvador, 2021’den bu yana jeotermal enerji kullanarak 473,5 BTC (29,3 milyon dolar) madenciliği yaptı. Bu, Reuters tarafından devlet kurumu Bitcoin Ofisine atıfta bulunularak bildirildi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ilk olarak Haziran 2021’de yanardağların ürettiği enerjiyi kullanarak madencilik yapma olasılığını duyurdu. Devlet başkanı LaGeo şirketine projeyi geliştirme talimatı verdi.

Daha sonra Tecapa yanardağı yakınındaki bir elektrik santraline 300 ünite kuruldu. O dönemde Bukele, bunun madencilik merkezlerinden kaynaklanan çevre kirliliği sorununa “ideal” bir çözüm olduğunu söylemişti.

Bazı çevrecilerin projeye karşı çıkması dikkat çekti. Bu elektrik üretme yönteminin geleneksel yöntemlerin çoğundan daha pahalı olduğunu ve El Salvador’un sorun yaşadığı büyük su rezervleri gerektirdiğini belirttiler.

Ancak Reuters’e göre proje hâlâ meyve veriyor. Üç yıl boyunca, Tekapa Yanardağı yakınındaki merkez, bu yazının yazıldığı tarihteki döviz kuru üzerinden 29,3 milyon dolar olan 473,5 BTC üretti.

Bu istasyon toplamda 102 MW elektrik üretiyor. Madencilik merkezi 1,5 MW tüketiyor.

Bitcoin Ofisi’nin daha önce herkesin ülkenin Bitcoin portföyünü kontrol edebileceği bir portal sunduğunu hatırlayalım. Bu kaynağa göre 15 Mayıs 2024 itibarıyla El Salvador 5.750,76 BTC’yi kontrol ediyor; bu yazının yazıldığı tarihteki döviz kuru üzerinden neredeyse 356 milyon dolar.