El Salvador halka açık bir Bitcoin hafıza havuzunu tanıttı

 

Dünyanın Bitcoin’i (BTC) yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülkesi, ilk kripto para birimine yaptığı yatırımları takip etmek için bir bellek havuzu başlattı.

En son verilere göre El Salvador’un hesabında şu anda yaklaşık 352,8 milyon dolar değerinde 5.748 BTC bulunuyor.

El Salvador şeffaflığı savunuyor
BTC ile ilgili tüm projeleri kontrol eden El Salvador Ulusal Bitcoin Ofisi (ONBTC), X’te (eski adıyla Twitter) halka açık bir bellek havuzunun açıldığını duyurdu:

Devlet kurumunun temsilcileri, “El Salvador’un artık herkesin Bitcoin rezervlerimiz hakkında bilgi sahibi olabileceği kendi hafıza havuzu var” diye yazdı.

 

El Salvador halka açık bir Bitcoin hafıza havuzunu tanıttı
El Salvador’da şu anda kaç Bitcoin var? Kaynak: ONBTC

 

El Salvador’un hafıza verileri ayrıca ülke hükümetinin geçtiğimiz ay 31 BTC satın aldığını gösteriyor. Bitcoin satın alımları, görevdeki Başkan Nayib Bukele’nin Kasım 2022’den bu yana izlediği dolar maliyet ortalaması (DCA) stratejisinin bir parçası. Bu plan kapsamında Latin Amerika ülkesi her gün bir bitcoin satın almayı taahhüt etti.

El Salvador, 2021 yılında sermayeye göre ilk kripto para birimine yatırım yapmaya başladı. Ülke bugüne kadar 300 milyon dolardan fazla Bitcoin biriktirdi.

Kripto para topluluğu, halka açık bir bellek havuzunun oluşturulmasına sıcak bir şekilde yanıt verdi. Birçok katılımcı özellikle hükümetin Bitcoin rezervlerinin şeffaflığı konusundaki kararlılığını vurguladı. Kripto para birimi hukuk firması Legalrocks’ın yaratıcısı şöyle yazdı:

El Salvador hükümeti, dünyadaki herkesin ülkenin Bitcoin varlıklarını herhangi bir zamanda gerçek zamanlı olarak denetleyebilmesi için BTC varlıklarını yayınlıyor. Bazı ülkeler her zaman kripto para kullanımının olumsuz yanlarından bahsetmek ister ancak tüm avantajlarına rağmen her işlemin takip edilebilir ve değiştirilemez olduğunu unutuyorlar.”

Bu arada Salvador halkı arasında Bitcoin benimsenmesi orta düzeyde kalıyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, 2023 yılında bölge sakinlerinin yalnızca %12’si mal veya hizmet ödemeleri için en az bir kez BTC kullanacak.

2022 ile karşılaştırıldığında rakam önemli ölçüde azaldı. Bu dönemde Salvadorluların %24,4’ü Bitcoin ile işlem yaptı.