El Salvador’un Bitcoin rezervleri arttı

 

El Salvador, Bitcoin yatırım stratejisinden kar elde etmeye devam ediyor. Ülke, özellikle BTC’nin yakın zamanda 66.000 dolara ulaşmasıyla yüz milyonlarca dolar kar elde etti. Ülke, son 3 yılda küresel piyasada aktif olarak Bitcoin paraları satın almaya devam etti. Uluslararası Para Fonu’nun eleştirilerine rağmen El Salvador, Bitcoin’i 2021’de yasal ödeme aracı olarak kabul etti. O zamandan bu yana bölge büyük miktarda rezerv biriktirmeye devam etti.

Hükümet yetkililerine göre El Salvador’un portföyünde şu anki döviz kuruyla yaklaşık 380 milyon dolar değerinde olan 5.751 BTC bulunuyor. Ülkenin aynı zamanda yerel volkanlardan elde edilen enerjiyi kullanarak aktif olarak madencilikle de uğraşması dikkat çekiyor. Böylece bölge, son 3 yılda yaklaşık 29 milyon dolar değerinde yaklaşık 470 BTC parası kazandı.

Bu yılın Mart ayında Bitcoin’in 73.800 dolarlık yeni bir tarihi uç noktaya ulaşması dikkat çekicidir ve bu da El Salvador’un ciddi kar elde etmesine olanak sağlamıştır. O zamandan bu yana ana dijital madalyonun kotasyonları değişti ancak Bitcoin istikrarlı olmaya devam ediyor. Pek çok uzman, öngörülebilir gelecekte BTC’nin yeni ATH’yi kesinlikle yeniden test edeceğini öne sürüyor. Ancak bundan önce varlığın birikim aşamasını tamamlaması gerekiyor.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in ateşli bir destekçisi olmaya devam ediyor. Kripto pazarının amiral gemisinin ülkede ekonomik büyümeyi geliştirmek ve nüfusun finansal okuryazarlığını artırmak için bir araç görevi gördüğünü defalarca belirtti.

Bu yılın şubat ayında devletin şimdilik Bitcoin rezervlerini satmayı planlamadığını resmen duyurdu. Bunun yerine El Salvador sistematik olarak piyasadan BTC almaya devam ediyor.

Bu hafta Bitcoin, Nisan ayının sonundan bu yana ilk kez 66.000 dolara ulaştı. Son 24 saat içinde kripto pazarının amiral gemisinin fiyatı %6,7’den fazla arttı.