Elon Musk, Sosyal Ağ X’e Kripto Para Ödemelerini Entegre Etme Fikrini Erteledi

Gazeteciler, yasaklı sosyal ağ X’in düzenleyicilere ödeme işlemleri için kayıt ve lisans almak amacıyla sunduğu belgelerin onlarcasına erişim sağladı. Bu belgelerden, Elon Musk’ın X’i, Venmo, Cash App veya Zelle gibi platformlara eşdeğer bir ödeme uygulamasına dönüştürmeyi planladığı ortaya çıktı.

X’in Ödeme Sistemi Planları

Elon Musk, X kullanıcılarının varlıklarını kişisel hesaplarında saklamalarını ve diğer müşterilere veya şirketlere göndermelerini, ayrıca uygulama aracılığıyla süpermarketlerdeki ürün ve hizmetler için ödeme yapmalarını istiyor.

X Payments’ın Durumu

X Payments, halihazırda ABD’nin 28 eyaletinde ödeme lisansları aldı. Ancak bir belgede, bu yıl kripto para birimleriyle ödeme eklemenin planlanmadığı belirtiliyor. Şirket, tüm 50 eyalette lisans almayı hedefliyor ve ABD’de ödeme hizmetlerini başlatmayı umuyor. Elektronik yazışmalar, organizasyonun ülke genelinde çalışmak için gerekli izinleri almak adına yıllar sürecek bir sürece hazır olduğunu gösteriyor.

Komisyon Ücretleri

Bloomberg gazetecileri, X Payments’ın bazı işlem türlerinden küçük komisyonlar alacağını öğrendi. Bununla birlikte, PayPal’ın Venmo’su, Block Inc.’in Cash App’i ve JPMorgan Chase & Co.’nun Zelle’si gibi ödeme uygulamaları, eşler arası ödemeler için ücret almıyor.

Regülatörlerle Mücadele

Bloomberg uzmanlarına göre, Elon Musk, bazı düzenleyicilerin direnci nedeniyle X’e kripto para ödemelerini dahil etmekten vazgeçti ve şu an için ilgili belgelerin hazırlanmasına odaklanacak. Bu şekilde, kayıt prosedürünü olabildiğince hızlı geçmeyi hedefliyor.