Elon Musk Yapay Zekayı En Büyük Korkusu Olarak Nitelendirdi

 

Paris’teki VivaTech 2024 konferansında milyarder Elon Musk, yapay zekanın (AI) insanları çalışmaktan alıkoyabileceğini kabul etti. Daily Mail’e göre, Musk, AI’nin gelişiminin insanları iş yapma gereğinden kurtarabileceğini belirtti.

“Bir hobi gibi olan bir işi yapmak isterseniz, yapabilirsiniz. Ancak aksi takdirde, AI ve robotlar istediğiniz her türlü mal ve hizmeti sağlayacak,” dedi. Musk, “muhtemelen hiçbirimizin işi olmayacak” dedi ve böyle bir senaryonun gerçekleşmesi için “evrensel yüksek gelir” gerektiğini vurguladı. Bu kavram, AI sayesinde insan emeğinin maliyetinin düşmesiyle temel ihtiyaçların herkes için erişilebilir hale geleceğini öngörüyor.

Milyardere göre, gelecekte insanlığın mal veya hizmet eksikliği olmayacak. Musk, en büyük umudunun Mars olduğunu, ancak en büyük korkusunun yapay zeka olduğunu vurguladı.

Girişimci, İskoç yazar Iain Banks’in bilim kurgu serisi “Kültür”e atıfta bulunarak, bunun AI’nin geleceğine dair en gerçekçi tahmini sunduğunu düşündüğünü belirtti.

Musk, insanların iş ve kariyer olmadan yaşamdan memnun olup olmayacaklarını sorguladı ve ebeveynlere çocuklarının sosyal medyada geçirdikleri süreyi sınırlamalarını tavsiye etti.

“Gerçekten anlamlı olacak soru şu: Bilgisayar ve robotlar her şeyi sizden daha iyi yapabiliyorsa, hayatınızın anlamı var mı? Bence belki de insanların rolü AI’ye anlam katmak olacaktır,” dedi.

Daha önce Adecco Group’un yaptığı bir araştırma, AI’nin önümüzdeki beş yıl içinde çalışan alımlarını azaltacağını gösterdi. PwC’nin Ocak ayında yaptığı bir ankete göre, dünya genelindeki CEO’ların yaklaşık %25’i, iş süreçlerine yapay sinir ağlarının entegrasyonu sonrasında iş gücünde azalma bekliyor.

2023’te Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, AI’nin gelişiminin Google ve Amazon’un “ölümüne” ve teknoloji sayesinde çalışma haftasının üç güne düşeceğine dair tahminde bulunmuştu.

Hatırlatmak gerekirse, Mayıs 2024’te milyarder ve yatırımcı Warren Buffett, derin sahtekarlık tehdidini nükleer silahlarla karşılaştırmıştı.