Emeklilik fonları kripto paralara büyük ilgi gösteriyor

Emeklilik fonları giderek kripto varlıklarına yatırım yapmayı düşünmeye başlıyor. Bu, DLNews’teki uzman araştırmacılar tarafından Fidelity’den bir uzmanın sözlerine atıfta bulunularak belirtildi. Spot Bitcoin ETF’lerinin artan popülaritesinin bu süreci hızlandırabileceğini belirttiler.

Fidelity Digital Assets Başkan Yardımcısı Manuel Nordeste bu hafta emeklilik fonlarının kripto para satın alma olasılığını “yatırım komiteleriyle henüz görüşmeye başladığını” söyledi. Aile ofisleri ve diğer yüksek net değere sahip bireyler gibi daha küçük ama sofistike yatırımcıların dijital varlıkları satın almaya başlamış olma veya yakın gelecekte bunu yapacak olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.

“Artık daha büyük kurumsal yatırımcılarla gerçek parayla konuşmaya başlıyoruz. Nordeste, “Büyük şirketler arasından yeni müşteriler kazanıyoruz” dedi. Fidelity Digital Assets tarafından yürütülen bir ankete göre, yüksek net servete sahip bireylerin %80’i dijital varlıklar hakkında olumlu görüşe sahip. Emeklilik planlarında ise aynı rakam sadece %23’tür.

Fidelity’nin rakipleri BlackRock, emeklilik fonları da dahil olmak üzere kurumların, bu yılın Ocak ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından onaylanan borsada işlem gören fon ürünleri aracılığıyla bitcoin spot piyasasında işlem yapmaya başlamasını beklediklerini söyledi.

Şubat ayında Arizona eyaletindeki (ABD) milletvekilleri, Bitcoin ETF’lerini ve diğer dijital varlık fonlarını izlemek için devlet emeklilik planlarına çağrıda bulunan bir karar öne sürdüler. Ayrıca yöneticilere, bunları yatırım portföylerine dahil etme olasılığını değerlendirmeleri talimatı verilir. Düşünce kuruluşu Urban Institute’a göre Amerikalı öğretmenlerin ve itfaiyecilerin tasarrufları 2023’te 4,7 trilyon dolara ulaştı. Bu tutarın büyük bir kısmı (%71) hisse senetlerine, %21’i ise borçlara ayrılmıştır.