Enflasyon, SEC ve diğer tehditler: Ethereum’un sorunu nedir?

Mayıs 2024’te Ethereum, enflasyondan ABD’de spot kripto para birimi borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) piyasaya sürülmesini tehdit edebilecek düzenleyici baskılara kadar bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldı.

BeInCrypto editörleri Ethereum’da neler olduğunu ve piyasa katılımcılarının kripto para biriminden neler beklediğini öğrendi.

Ethereum’a neler oluyor

Sermaye büyüklüğüne göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum düşmeye devam ediyor. 12 Mart 2024’te ETH, 4090 dolara yakın bir yerel maksimum belirledi ve ardından bir düzeltmeye girdi. Bu yazının yazıldığı sırada Ether 3.027 dolardan işlem görüyor.

 

Mart 2024’te uygulanan ve asıl amacı kripto para ağındaki komisyonları azaltmak olan Dencun güncellemesinin arka planında Ethereum yeniden enflasyonist bir varlık haline geldi.

Dencun’un arka planında Ethereum ağındaki işlemlerin maliyeti nasıl değişti? Kaynak: CryptoQuant
Yükseltme, ETH ağındaki operasyon maliyetinin ortalama dört kat azaltılmasına yardımcı oldu. Güncellemenin bir yan etkisi Ethereum yakma oranlarında düşüş oldu. Bu nedenle ETH, piyasadaki madeni para arzındaki artış nedeniyle yeniden “enflasyon rayına” girdi.

Eğri, ETH emisyonunun nasıl değiştiğini gösteriyor. Kırmızı dikdörtgen, Ether arzındaki büyüme anını işaret ediyor. Kaynak: ultrason.money
CryptoQuant analistlerine göre bu tür değişiklikler, Ethereum’un PoS algoritmasına geçmesinin bir sonucu olarak The Merge yükseltmesinin olumlu etkisini dengeleyebilir.

Enflasyon Ethereum’un değerini düşürebilir. Değişiklikler ise ETH’nin yatırım çekiciliğine darbe vuracak.

Artan enflasyona rağmen Ethereum ekosisteminin kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor.

 

Enflasyon, SEC ve diğer tehditler: Ethereum'un sorunu nedir?
Ethereum ekosisteminin aktif kullanıcıları/ Kaynak: Artemis

 

Spot Ethereum ETF’lerinin Mayıs’ta Başlatılma Şansı

İlkbaharın sonları Ethereum yatırımcıları için yoğun bir zamandır. Gerçek şu ki, Mayıs ayında ABD’de spot Ethereum-ETF’lerin başlatılması için üç başvuru için son tarih var. Kripto topluluğunun üyelerine göre aracın ortaya çıkışı, kripto para birimi oranının büyümesini destekleyebilir. 2024 yılının başında ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının ardından BTC’nin tarihte ilk kez halving öncesinde mutlak maksimum değerini güncellediğini hatırlayalım.

 

Spot Ethereum-ETF’lerin başlatılması için başvurular ve bunlar için son tarih. Kaynak: Blockworks
Kripto topluluğunun pek çok üyesi, SEC’in Mayıs ayında spot Ethereum ETF’lerini onaylamayacağına inanıyor. Gerçek şu ki, Ethereum 2024 yılında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) radarına girdi. Düzenleyici, madeni parada yasa dışı olarak ihraç edilmiş bir menkul kıymetin işaretlerini görüyor.

Yatırımcıların Ethereum’dan beklentileri

Kripto topluluğunda popüler bir analist ve tüccar olan Peter Brandt, ETH grafiğinde kripto para biriminin düşmeye devam edebileceği bir aşağı yönlü kanalın oluştuğuna inanıyor. Ona göre, madalyonun kanal gövdesindeki uzun süreli hareketi, grafikte yükseliş bayrağının oluştuğu varsayımını iptal ediyor; bu, varlığın yakın zamanda büyümeye geçişinin habercisi olabilecek bir teknik analiz rakamı.

Peter Brandt’ın yazdığı Ether grafiği işaretlemesi

Ancak olumlu senaryoları destekleyenler de var. Örneğin, bir Nebraskangooner yatırımcısı ETH grafiğinde “kase ve kulp” teknik analiz modelini görüyor. Ethereum tahmini, 2024 yılında en düşük seviyelere gerilemeyi hariç tutmuyor ancak 2025’te aktif büyümeye geçişi ima ediyor.

https://cnews24.ru/uploads/2a9/2a97f8a6d1e91c4bdc4fef992ff299c9bd4f47f8.png