Epoch Times Yöneticisi 67 Milyon Dolarlık Kripto Para Aklama Suçlamasıyla Karşı Karşıya

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Epoch Times’ın mali işler müdürü Bill Guan, 2020’den Mayıs 2024’e kadar yasa dışı yollardan elde edilen 67 milyon doları aklamak amacıyla büyük çaplı bir uluslararası planın içinde yer aldı.

Bill Guan, küresel gazete ve medya şirketi Epoch Times’ın mali işler müdürü olarak, kendisi, medya şirketi ve bağlı kuruluşları için kazanç sağlamak amacıyla diğer kişilerle iş birliği yaparak, dolandırıcılıkla elde edilen işsizlik yardımları ve diğer suç gelirlerini aklamak için komplo kurdu.

Guan ayrıca, yasa dışı yollardan elde edilen paraları gizlemek için kripto parayı kullanan Make Money Online (MMO) adlı bir şirketi yönetti. Bu dolandırıcılık planında, çoğunlukla işsizlik yardımları olan bu fonlar, kripto para platformu üzerinden dolar başına 70-80 sent karşılığında değiştirildi.

Para aklama planının başladığı dönemde, Epoch Times medya şirketinin yıllık geliri neredeyse %410 artarak 15 milyon dolardan 62 milyon dolara yükseldi. Bankalar, artan işlem sayısının nedenini sorduğunda, Guan bu paraların bağışlar yoluyla elde edildiğini iddia etti.

61 yaşındaki Guan, para aklama komplosu suçlamasıyla 20 yıl hapis cezası ve diğer iki bankacılık suçundan dolayı 30 yıl daha hapis cezasıyla karşı karşıya.