Eski Binance CEO’su Changpeng Zhao, Hapis Cezasını Çekmek Üzere Cezaevine Girdi

Tutuklama ve Hapis Cezası

Changpeng Zhao’nun haklarını savunan hukuk firması Latham & Watkins, eski Binance CEO’sunun şu anda tutuklu bulunduğunu doğruladı. Nisan ayında Seattle Federal Mahkemesi, Zhao’yu borsada Müşterini Tanı (KYC) prosedürünü düzgün bir şekilde kuramadığı ve kara para aklama ile mücadele (AML) kurallarına uyamadığı gerekçesiyle dört aylık hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme Kararı

Eski Binance yöneticisine verilen ceza, savcılığın talep ettiği üç yıllık cezadan oldukça daha hafif oldu. Zhao’nun avukatları, müvekkillerine beş aylık denetimli serbestlik verilmesi için mahkemeyi ikna etmeye çalışmıştı ve ceza önerileri 12 ila 18 ay arasında hapis cezasını içeriyordu.

Anlaşma ve Hisse Durumu

Kasım 2023’te Zhao, ABD hükümeti ile anlaşmaya vararak borsa CEO’luğundan ayrıldı. Zhao, artık şirketin yönetiminde bulunmamasına rağmen, medyada yer alan haberlere göre Binance’in yaklaşık %90 hissesine sahip olmaya devam ediyor.

Gelecek Planları

Zhao, Lompoc’taki hapis cezasını çektikten sonraki planlarını paylaştı. Girişimci, kripto para birimlerinde yatırım yapmaya ve bu yatırımları pasif olarak sürdürmeye devam edeceğini belirtti. Zhao, kripto şirketlerinin düzenleyici normlara ve kurallara uymasının önemli olduğunu vurguladı. Mayıs ayında, eski Binance CEO’su hapisteyken bir kitap yazma sözü verdi.