Ethereum Ekosisteminin Kullanıcı Sayısı 2020’den Bu Yana 9 Kat Arttı

Ethereum ekosistemindeki günlük aktif kullanıcı sayısı, dört yıl öncesine göre neredeyse dokuz kat arttı ve analistler, artan talebin Ethereum’u (ETH) yeni zirvelere taşıması gerektiğini söylüyor. Kripto ETF ihraççısı Bitwise tarafından toplanan verilere göre, 2020’nin ilk çeyreğinde Ethereum ve ölçeklendirme çözümleri Arbitrum ve Polygon’un günlük ortalama 250.000 aktif kullanıcısı vardı ve bunların büyük çoğunluğu Ethereum’un birinci katman ana ağına aitti. 2024’ün ilk çeyreği itibarıyla, şu anda Layer 2 Optimism, Base ve zkSync gibi çözümleri de içeren günlük kullanıcı sayısı yaklaşık 2,25 milyona ulaştı ve bu, neredeyse dokuz katlık bir artış anlamına geliyor.

Kaynak: Bitwise. 

İşlemlerin L2’ye taşınması sonucu, Ethereum artık günlük aktif kullanıcıların çok daha küçük bir bölümünü oluşturuyor. 4 Haziran itibarıyla, Ethereum ana ağında 378.000 aktif kullanıcı varken, Polygon’da 1,3 milyon ve diğer dört L2 toplamında yaklaşık 1,5 milyon aktif kullanıcı bulunuyor. Optimism 2021’in sonunda piyasaya sürüldü ve zkSync ile Base ana ağları 2023’te halka açıldı. Ethereum kullanıcı sayısı etkileyici görünmeyebilir, ancak bu, yol haritasının bir parçasıdır ve Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, ana blok zincirini ölçeklendirme aracı olarak L2’lerin kullanımına odaklanmıştır. Buterin, L2’lerin eski Eth2 planının shardingi kavramına benzediğini ve bu katmanın Ethereum ekosisteminde çeşitli “alt kültürlerin” büyümesine de katkıda bulunabileceğini belirtti.

VanEck, Ethereum Ağının Büyümesini Öngörüyor

Bu arada, kripto para ETF ihraççısı VanEck, Ethereum’un hedef fiyatını yükselterek, 2030 yılına kadar kripto paranın 22.000 dolara ulaşmasını beklediklerini açıkladı. VanEck dijital varlık araştırma başkanı Matthew Sigel ve iki meslektaşı tarafından 5 Haziran’da yayınlanan bir blog yazısında, analistler 2030 yılı için Ether beklentilerini, geçen yılki 11.800 dolar tahmininden 22.000 dolara yükselttiler. Analistler, Ether’in kullanıcı başına düşen gelirinin çoğu Web2 işletmesinden daha yüksek olduğunu ve geleneksel finansal piyasa katılımcıları ve büyük teknoloji şirketleri arasında popülerliğinin artacağını belirttiler. “ABD borsalarında spot Ether ETF’lerinin ticaret onayına yakın olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir gelişme, finansal danışmanların ve kurumsal yatırımcıların bu benzersiz varlığa sahip olmalarını ve ETF’lerin fiyatlandırma ve likidite avantajlarından yararlanmalarını sağlayacaktır,” dediler. “Ethereum’un üreteceği 66 milyar dolarlık serbest nakit akışına dayalı olarak 2030 için ETH’nin değerini tahmin ediyoruz,” diye eklediler. Bankless’ın kurucu ortağı Ryan Sean Adams, Ethereum blok zincirinin, kullanıcı sayısının daha az olmasına rağmen, en iyi Layer 2 ağları ve Solana’nın toplamından üç kat daha fazla ücret ürettiğini ve bunu “modern bir mucize” olarak nitelendirdi. L2’ler, ana blok zincirinde işlemleri yürütmek için Ethereum’a ücret öder ve güvenliğinden yararlanır.

Kaynak: Ryan Sean Adams.

 CoinGecko’ya göre, Ether’in fiyatı şu anda 3.862 dolar olup, son 24 saatte %1,3 artış göstermiştir. Birçok kişi, spot Ethereum ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin nihayetinde ETH’nin fiyatını yeni bir rekor seviyeye çıkaracağını bekliyor, ancak bazıları yeni kripto ETF’lerine olan akışın Bitcoin ETF’lerine göre önemli ölçüde daha düşük olacağını uyarıyor.