Ethereum ETF’nin Başlatılmasından Sonra Bitcoin’i Geçecek — K33 Research

K33 Research analistleri, Ethereum’un ABD’de spot ETF’lerin başlatılmasının ardından büyüme hızında Bitcoin’i geçebileceğini öngörüyor. Bu, ikinci en büyük piyasa değeri olan kripto para birimi için güçlü bir büyüme katalizörü olabilir.

K33 Research uzmanları Vetle Lunde ve David Zimmerman, 2 Temmuz tarihli raporlarında, 8 Temmuz’da başlatılmasını bekledikleri Ethereum ETF’nin kripto piyasasında güç dengesini ciddi şekilde etkileyebileceğini belirttiler. Ethereum yeni bir büyüme teşviki alırken, Bitcoin iflas eden Mt. Gox borsasının alacaklılarına 8,5 milyar dolar ödenmeye başlanmasıyla ciddi bir satış baskısıyla karşı karşıya kalabilir.

Son bir yılda, Ethereum büyüme hızında Bitcoin’in gerisinde kaldı. Birinci kripto para birimi, 2024 yılında spot Bitcoin ETF’lerine 14 milyar dolardan fazla para girişi sayesinde etkileyici sonuçlar sergiledi.

Analistler, ETF’nin başlatılmasından hemen sonra Ethereum fiyatının biraz düşebileceğini öngörüyor. Ancak daha sonra, Bitcoin’de olduğu gibi, yeni fonlara para girişi ETH fiyatını desteklemeli. “ETF’ler, yaz ilerledikçe ve para akışı biriktikçe ETH’nin nispi güçlenmesi için ciddi bir katalizör olacak. Mevcut ETH/BTC fiyatlarının sabırlı bir yatırımcı için karlı bir fırsat olduğuna kuvvetle inanıyorum,” dedi Lunde.

K33 Research ekibi, ETF’nin başlatılmasından sonraki beş ay içinde dolaşımdaki ETH arzının %0,75-1’ine denk gelen net bir para girişi bekleyerek Ethereum hakkında iyimser tahminlerini koruyor.

İlginçtir ki, piyasa şu anda bu görüşe “inatla” katılmıyor. Ethereum vadeli işlemleri, Bitcoin vadeli işlemlerine göre nispi bir indirimle işlem görüyor ve ETH/BTC kuru 1 ETH’ye karşı 0,055 BTC seviyesinde duruyor. Son 12 ayda, Ethereum’un Bitcoin’e göre değeri sürekli olarak düşerek 24 Mayıs’ta yıllık düşük seviye olan 0,045’e ulaştı.

Ancak, SEC’nin beklenmedik şekilde Ethereum ETF’sini onaylama kararı durumu değiştirmeye başladı. Bu, analistleri şaşırttı ve ETH/BTC çiftinin mevcut 0,055 seviyesine yükselmesine yol açtı.

Buna rağmen, Lunde ve Zimmerman, Ethereum vadeli işlemlerindeki açık pozisyonların “inatçı” büyümesine dikkat çekiyor. Bu, birçok yatırımcının ETF’nin başlatılmasından önce yüksek kaldıraç kullanarak ETH fiyat hareketine bahis yaptığını gösteriyor.