Ethereum Gizlilik Protokolü Nocturne Labs Faaliyetlerini Durdurdu

Nocturne Labs projesinin ekibi, bir zamanlar Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin de dahil olmak üzere kripto piyasasının önde gelen isimleri tarafından desteklenen Nocturne Labs’in faaliyetlerini durdurduğunu duyurdu. Ekim 2023’te Nocturne Labs, Bain Capital Crypto ve Polychain Capital şirketlerinden yaklaşık 6 milyon dolar yatırım çekti.

Nocturne Labs’in üzerinde çalıştığı Ethereum gizlilik protokolü, Ethereum ekosistemine özel hesaplar ve işlemler getirmeyi amaçlıyordu. Ancak şimdi proje kapandı ve duyuruya göre kullanıcılar, Haziran sonuna kadar Nocturne arayüzü aracılığıyla fonlarını çekebilecekler. DefiLlama verilerine göre, şu anda Nocturne protokolündeki toplam kilitli varlık değeri (TVL) 129.645 dolar seviyesinde.

Nocturne Labs, projenin kapanma nedenlerini yorumlamayı reddetti. Bu kararın alınmasının nedenlerinden biri, birçok ülke hükümetinin gizlilik protokollerine karşı artan dikkatli tutumu olabilir.

Mayıs ayında, karıştırma hizmeti Tornado Cash’in geliştiricisi Aleksey Pertsev, dolandırıcıların suç gelirlerini aklamalarına olanak tanıyan koşullar yaratma suçlamasıyla beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.