Fidelity’nin Spot Bitcoin ETF’si Üç Ayda 150.000’den Fazla BTC Topladı

Fidelity Investments’ın spot Bitcoin ETF’si 150.000’den fazla BTC biriktirdi. SoSo Value’ya göre yatırım ürününün bunu başarması üç ay sürdü.

Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) kripto fonunun yönetim altındaki fon hacmi (AUM) 10,8 milyar dolara ulaştı ve bu, spot Bitcoin ETF’leri arasında bu gösterge açısından ikinci sırada yer almasını sağladı.

İlk sırada BlackRock’un yatırım ürünü kalıyor. iShares Bitcoin Trust (IBIT) adlı bir kripto fonu, 8 Nisan 2024 itibarıyla 18,98 milyar dolarlık bir AUM gösteriyor. Böylece IBIT, bilançosunda 269.000 BTC’nin üzerinde birikmiş durumda.

Üçüncü sırada ise Ark Invest ve 21Shares’in ortak spot Bitcoin ETF’si yer alıyor. Kripto fonlarının yönetimi altındaki fonların hacmi 3,13 milyar doları aştı. Bitwise Asset Management şirketinin yatırım ürünü ise 2,37 milyar dolarlık göstergeyle buna nispeten yakın.

Toplamda dokuz ABD spot Bitcoin ETF’si hesaplarında 530.000’den fazla BTC biriktirdi.

Bu listenin Grayscale Investments’tan dönüştürülen fonu içermediğini belirtmekte fayda var. Bunun nedeni, bu yatırım ürününden varlıkların piyasaya sürülmesinden bu yana düzenli olarak çekilmesidir. Üç ayda GBTC 15,8 milyar dolardan fazla kaybetti.

Aynı zamanda Graysale’in kripto para birimi ETF’sinde yönetilen fonların hacmi 22,8 milyar dolar.

Daha önce, spot Bitcoin ETF’lerinden günlük net çıkışın neredeyse 224 milyon dolar olduğu bilgisi ortaya çıkmıştı. Bu gösterge, GBTC fonundan 303,34 milyon doların çekilmesinden kaynaklanıyordu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, Grayscale Investments ve Bitwise’dan Bitcoin opsiyonlarına dayalı bir ETF başlatmak için yapılan başvuruların değerlendirilmesini ertelediğini yazdığımızı hatırlayalım.