Fransız yetkililer kripto borsası Bybit’in web sitesini engelledi

 

Fransız Finansal Piyasa Otoritesi, izinsiz işlemleri gerekçe göstererek ülke vatandaşlarının Bybit web sitesine erişimini engelledi. Bakanlığın son açıklamasına göre kripto para borsasının ülkedeki dijital varlıklara hizmet verme yetkisi bulunmuyor.

Fransız yasaları, dijital varlık hizmet sağlayıcılarının (DASP’ler) hizmetlerini halka sunmadan önce Kuruma kaydolmalarını şart koşuyor. Yetkililer, zorunlu kaydın bireysel yatırımcıları dolandırıcılardan korumaya ve kara para aklamayı önlemeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Bybit, DASP olarak kayıtlı olmadığından Fransa’da yasa dışı olarak faaliyet göstermektedir. AMF, bir aydan uzun bir süre önce Bitget kripto para borsasıyla ilgili benzer bir uyarı yayınlamıştı. Borsa aynı zamanda Otoriteye zorunlu kayıt yaptırmadı, bu nedenle 7 Kasım 2023’ten itibaren Fransız kurallarına uymadığı için kara listeye alındı.

Aynı kader en büyük kripto borsası Binance’in de başına gelebilirdi. 2022 yılında Fransa’daki yan kuruluşu, platformu yasa dışı olarak kripto para birimi hizmetleri sağlamak ve ülkenin kara para aklamayı önleme yasalarına uymamakla suçlayarak yetkililer tarafından soruşturuldu. Ancak Mayıs 2023’te Binance zorunlu kaydı geçti ve Fransız Finansal Piyasa Gözetim Komisyonu’ndan kripto para birimi hizmet sağlayıcısı olarak lisans aldı.