FTX, token başına 64 dolardan 30 milyon SOL’ye kadar sattı

Bloomberg, FTX’in bilançosundaki 2,6 milyar dolar olarak tahmin edilen bu varlığın toplam hacminden Solana tokenlarının üçte ikisini sattığını yazıyor.

Raporlara göre, başarısız olan kripto para borsasının küratörleri %60 indirimle 25 ila 30 milyon SOL arasında satış yaptı. Bir coinin maliyetinin 64 dolar olduğu, bunun da FTX’in 1,6 milyar ile 1,9 milyar dolar arasında kazanç elde etmesini sağladığı belirtildi.

TradingView’e göre bu yazının yazıldığı sırada Solana kuru 176 dolardı. Varlığın piyasa değeri 77,8 milyar doları aştı. Üstelik geçen ay Solana’nın fiyatı 200 doları aştı.

Medyada çıkan haberlere göre, varlıkların ana alıcıları yatırım şirketi Galaxy Digital ve hedge fonu Pantera Capital oldu. Yazarlar, Solana tokenlarının yeni sahiplerinin, koinlerin kademeli olarak açılmasını kabul etmeleri karşılığında önemli bir indirim aldıklarına inanıyor. Onlara göre varlıklar dört yıl içinde alıcıların kullanımına sunulacak.

Yayın, sonuçlanan işlemlerin yeni sahipler için belirli riskler taşıdığını belirtiyor. Bu kadar uzun bir süre boyunca Solana’nın fiyat hareketini tahmin etmek zor. Ancak mevcut değer aynı kalsa bile şirketlerin 3,4 milyar dolar kâr elde etmesi mümkün.

Medyada çıkan haberlere göre Galaxy Digital, Solana’yı FTX’ten satın almayı amaçlayan bir fon için yaklaşık 620 milyon dolar topladı. Yazarlar, bu yatırım ürününün müşterilere stakinge dayalı getiriler sunacağını söylüyor.

Pantera Capital’e gelince, gazetecilere göre şirket, çöken borsadan varlık satın almak için yaklaşık 250 milyon dolar topladı. Risk sermayesi şirketi şu anda 5,2 milyar dolarlık fonu yönetiyor.

Neptune Digital Assets Corp., daha önce FTX’e ait olan Solana tokenlarının da olası alıcısı olarak değerlendiriliyordu. Mart 2024 sonunda %67 indirimle 29.964 SOL satın aldığını duyurdu. Şirket, işlemin ayrıntılarını açıklamadı.

FTX yöneticilerinin eylemlerinden duyulan memnuniyetsizliğin daha önce şirketin iflasından etkilenen kullanıcılar tarafından dile getirildiğini belirtmekte fayda var. Borsanın eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın kararının açıklanması sırasında içlerinden biri, şirketin gerçekte müşterilere ait olan varlıkları kendi takdirine bağlı olarak elden çıkardığını söyledi.

FTX alacaklılarının 2024 yılı sonuna kadar ilk ödemeleri almaya başlayacağını yazdığımızı da hatırlatalım.