GameStop Hisseleri Düştü

GameStop hisselerinin düşüş eğilimi devam ediyor. Trader ve influencer Roaring Kitty (diğer adıyla Keith Gill) son birkaç hafta boyunca sakinliğini korurken, şimdi ise deneyimli bir trader, Gill ve diğer meme hisse destekçilerini sağlıksız davranışları körüklemekle eleştiriyor.

New York Borsası’nın tanınmış isimlerinden, görünüşü nedeniyle “Wall Street’in Einstein’ı” olarak bilinen Peter Tuchman, bu hafta GameStop ticaret fenomeni hakkında sert bir uyarıda bulundu. Çarşamba günü Yahoo Finance ile yapılan bir röportajda Tuchman, Roaring Kitty’nin etkisi hakkında soruldu ve sosyal medyanın ticaret kararları üzerindeki etkisi konusunda derin endişelerini dile getirdi.

Sosyal medya, kıskançlık, haset, ihtiyaç ve açgözlülük platformu yarattı. Meselenin özü bu,” dedi Tuchman. Hızlı kar elde etme kültürünü eleştiren Tuchman, “Eğer birisi Bugatti’nin arka koltuğunda on bin dolarlık bir yığınla uzandığını ve GameStop’u 2 dolardan alıp 400 dolardan sattığını görürlerse — ki bu tamamen hayal ürünü — yine de deneyecekler,” dedi.

Tabii ki, Roaring Kitty’nin sosyal medyadaki yaklaşımı daha çok canlı yayınlarda kedi resimlerini paylaşmak, tavuk pirzola hakkında konuşmak ve filmlerden az bilinen memleri paylaşmak üzerineydi. Ancak, Gill’in bazı çağdaşları bu konuda Tuchman’ın görüşlerine daha yakındır.

Tuchman’ın uyarıları, GameStop hisselerinin dalgalanma yaşamaya devam ettiği bir dönemde geldi. GME hisseleri günü 24,20 dolardan kapatarak, gün içinde neredeyse %3’lük bir düşüş yaşadı ve hisselerdeki istikrarsızlığı yansıttı. Salı günü, GameStop hisseleri önceki ayın kazançlarını tamamen silerek önemli bir düşüş yaşadı, ancak bu makalenin yazıldığı sırada %2’den az bir artışla tekrar yeşil renge döndü.

Deneyimli trader, genç yatırımcılar için endişelerini dile getirdi. Onun söylediğine göre, birçoğu 2021 yılındaki meme hisse çılgınlığı sırasında 480 dolarlık en yüksek seviyede GameStop hissesi aldı ve şimdi yeniden sorun yaşamak üzere başlangıç noktasına geri dönüyorlar. “Bana gelen çok sayıda genç yatırımcı ve trader var. Hala ilk fiyaskodan sonra 480 dolarlık GameStop hissesiyle kalmışlar ve şimdi tekrar başa dönüyorlar,” diye açıkladı Tuchman.

Ayrıca, perakende traderlar arasında büyük kayıplar konusunda uyardı. “Bu kumarhanede oynayan insanların %90’ının para kaybettiğini ve ticaret hesaplarını kapattığını kesin olarak biliyorum,” dedi Tuchman.

6 Haziran’daki 66 dolarlık zirveden %52 oranında düşmüş olmasına rağmen, hisseler traderların ilgisini çekmeye devam ediyor. Ancak Roaring Kitty’nin tweetleri, paylaşımları ve canlı yayınları azaldıkça, video oyun perakendecisinin hisseleri de son günlerde düzenli olarak düşüş gösteriyor.

Tuchman’ın uyarıları, sosyal medyada etkili kişilerin borsadaki rolü ve meme hisselerin (çokça meme kripto paralarına benzeyen) öngörülemez doğası hakkında süregelen tartışmaları vurguluyor. Roaring Kitty gibi figürler büyük bir takipçi kitlesi kazanmış olsa da, Tuchman onların etkisinin azalabileceğini düşünüyor. “Bence bu sefer fark ettik ki, uzun süre ön planda kalamadı,” dedi Tuchman.