Gate.io Borsası Hong Kong’daki Faaliyetlerini Durdurdu

 

Gate.HK yönetimi, platformun 28 Mayıs’ta faaliyetlerini durduracağını açıkladı. Bu tarihten itibaren Gate.HK’da yeni kullanıcı kaydı ve para yatırma işlemleri yapılamayacak. Yerel yatırımcılara pozisyonlarını kapatmaları ve varlıklarını 28 Ağustos 2024’e kadar platformdan çekmeleri öneriliyor.

Gate.HK, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan (SFC) lisans almak için yaptığı başvuruyu geri çekti. Başvurunun geri çekilme nedeni, 1 Haziran 2024’te yürürlüğe girecek yeni lisans gerekliliklerine uyum sağlamak amacıyla belgeleri değiştirme isteği olarak açıklandı.

Borsa, gerekli lisansları aldıktan sonra Hong Kong pazarına geri dönmeyi planlıyor. Gate.HK, bu sürecin ardından Çin’in özel idari bölgesindeki yatırımcılara yeniden hizmet sunmayı taahhüt ediyor.

Şu anda SFC’de, büyük borsalar OKX ve Crypto.com dahil olmak üzere 20 kripto şirketinin başvuruları değerlendiriliyor. SFC, kripto platformlarının 29 Şubat’a kadar lisans başvurusu yapmamaları durumunda 31 Mayıs’a kadar kapanmalarını talep etmişti. Daha önce HTX (eski adıyla Huobi) de Hong Kong’da faaliyet göstermek için başvurularını durdurduğunu açıklamış, ancak nedenini belirtmemişti.