Geliştiriciler Nibiru EVM Ağının Yeni Versiyonunu Tanıttı

Kripto para projesi Nibiru’nun geliştiricileri, Ethereum’un Web3 sektöründe gelişimini önemli ölçüde genişletmeyi vaat eden kendi ağlarının yeni versiyonu olan Nibiru EVM’yi duyurdular. Bu yenilikçi girişimin ekibi, geliştiriciler ve kullanıcılar için daha esnek, etkili ve ölçeklenebilir bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor.

Nibiru EVM’nin ana hedefi, blok zincirleri arasındaki etkileşimi geliştirmek. Ayrıca ağ, akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını basitleştirmeyi ve bunların güvenliğini en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor. Sanal makine sayesinde geliştiriciler, merkezi olmayan uygulamaları (dApps) daha etkili bir şekilde dağıtabilecek ve bunları mevcut ekosistemlere entegre edebilecekler.

Ana yenilikler arasında, daha fazla işlemi daha kısa sürede ve daha düşük maliyetlerle ve gecikmelerle işleyebilecek geliştirilmiş ölçekleme mekanizmaları bulunuyor. Bu, ağı, blok zinciri tabanlı yenilikçi çözümler oluşturmak isteyen üçüncü taraf geliştiriciler için daha çekici hale getirecek.

Ayrıca, Nibiru EVM, yeni veri koruma protokolleri ve saldırılara karşı koruma mekanizmalarının uygulanması sayesinde artırılmış güvenlik sağlar. Bu, artan siber tehditler ve kullanıcı verileri ile varlıklarının güvenliğini sağlama gerekliliği bağlamında önemlidir.

Nibiru’nun baş geliştiricisi Yunic, “Ethereum ile uyumluluk, likiditeyi çekmek ve Nibiru EVM ekosisteminin büyümesini teşvik etmek için kilit bir faktördür. Protokolün başlatılması, güveni güçlendirmeye ve gerçek faydayı göstermeye yönelik. Yenilikler ve sanal makinenin iyileştirilmesi, stratejimizin kilit bir parçasıdır” dedi. Mart 2024’te ana ağın başlatılmasından bu yana Nibiru’nun Rust programlama dilinde yazılmış Wasm (Web Assembly) akıllı sözleşmelerini desteklediği de dikkat çekicidir.