Gemini 50 Milyon Dolarlık Dolandırıcılık Suçlaması İçin Tazminat Ödeyecek

New York Başsavcısı Letitia James, kripto para platformu Gemini Trust Company, LLC ile 50 milyon dolarlık bir anlaşma sağladı. Bu anlaşma, Gemini Earn programına katılan 230.000’den fazla yatırımcıyı, en az 29.000 New York sakini de dahil olmak üzere, kapsıyor.

Gemini, Yatırımcılara 50 Milyon Dolar Ödeyecek

Mahkeme belgelerine göre, Gemini’nin yatırımcıları Gemini Earn programının riskleri konusunda yanıltıcı bilgiler verdiği iddia ediliyor. Gemini Earn, borsa tarafından Genesis Global Capital ile ortaklaşa sunulan bir yatırım planıdır. Anlaşma kapsamında, mağdur yatırımcılar yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımlarını geri alabilecekler.

Anlaşma ayrıca Gemini’nin New York’ta herhangi bir kripto para kredi programı yönetmesini de yasaklıyor. Buna ek olarak, Gemini, Digital Currency Group (DCG), CEO’su Barry Silbert ve eski Genesis CEO’su Soichiro Moro’ya karşı açılan davalarda Başsavcılık Ofisi (OAG) ile iş birliği yapmak zorunda kalacak.

Başsavcı James, “Gemini’nin kötü niyetli Earn programı aracılığıyla en az 29.000 New York sakini de dahil olmak üzere yüz binlerce kişi dolandırıldı. Bu anlaşma, mağdur yatırımcıların kayıplarını telafi edecek ve kripto para şirketlerine yatırımcıları aldatmanın yasa dışı olduğunu ve ofisimin bunu tolere etmeyeceğini hatırlatmalıdır,” dedi.

Başsavcı James’in Hukuki Adımları

Başsavcı James, Ekim 2023’te Gemini’ye dava açtı. OAG’nin soruşturması, Gemini’nin iç analizlerinin Genesis’in mali istikrarsızlığını gösterdiğini, ancak bu bilginin yatırımcılara açıklanmadığını ortaya koydu.

Geçen ay, Başsavcı James, Genesis’ten mağdur yatırımcılar için 2 milyar dolarlık tazminat sağladı.

Bu anlaşma, kripto para dünyasında düzenleyici kurumların yatırımcıları koruma çabalarının bir örneği olarak dikkat çekiyor. Kripto para şirketlerinin, yatırımcılara karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri ve şeffaf olmaları gerektiği bir kez daha vurgulanmış oldu.