Girişim Sermayesi Şirketleri En Çok DeFi’ye Yatırım Yaptı

Root Data’ya göre, Mayıs 2024’te kripto startupları için halka açıklanan 153 yatırım turu gerçekleşti. Bu sayı, önceki aya göre %8,9 azaldı (Nisan’da 168) ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %43 arttı (Mayıs 2023’te 107). Uzmanlar, istatistiklere sadece basında yer alan finansman turlarının dahil edildiğini belirtti.

Özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) sektöründeki startupların en popüler olduğunu vurguladılar. Yatırımların %23,5’i bu sektöre yapıldı. Buna karşılık, merkezi finans (CeFi) endüstrisindeki şirketler sadece %3,9 oranında yatırım çekti. Ayrıca, NFT/GameFi endüstrisi de girişim sermayedarlarının dikkatini çekti ve %17,6 yatırım aldı.

Analistler, 1. ve 2. seviye (L1/L2) blok zincirlerinin %11,8, RWA/DePIN startuplarının %11,1, cüzdanlar ve diğer araçların %5,9 ve yapay zeka projelerinin ise sadece %3,3 yatırım çektiğini belirtti. Mayıs 2024’te kripto şirketlerinin elde ettiği toplam fon miktarı 990 milyon dolardı. Bu, bir önceki aya göre %3,9 azaldı (Nisan’da 1,03 milyar dolar). Ünlü gazeteci Colin Wu, geçen ayın en büyük yatırım turlarını vurguladı.

En Büyük Yatırım Turları

  • Farcaster Protokolü: Paradigm liderliğinde ve a16z, Haun Ventures, USV, Variant Capital, Standard Crypto ve diğerlerinin katılımıyla 150 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamladı. Şirket, 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı ve “kripto unicorn” statüsü kazandı.
  • Bitdeer: Tether ile 150 milyon dolarlık bir özel varlık yerleştirme anlaşması imzaladı.
  • Babylon: Bitcoin staking odaklı bu startup, Paradigm liderliğinde 70 milyon dolarlık son finansman turunu tamamladı.
  • Securitize: Gerçek varlıkların tokenizasyonu için küresel bir platform başlatan bu şirket, BlackRock liderliğinde 47 milyon dolarlık yatırım turunu tamamladı.
  • Polymarket: Merkeziyetsiz bahis protokolü, Founders Fund liderliğinde B serisi finansman turunda 45 milyon dolar yatırım aldı.
  • Humanity Protocol: Kingsway Capital liderliğinde ve Animoca Brands gibi diğerlerinin katılımıyla 30 milyon dolar yatırım aldı ve 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Bu yatırımlar, DeFi ve diğer kripto sektörlerinin hızla büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Girişim sermayesi şirketleri, özellikle DeFi ve NFT/GameFi gibi yenilikçi teknolojilere olan ilgilerini artırarak bu alanlarda önemli yatırımlar yapmaya devam ediyor.