Glassnode, BTC Kısa Vadeli Yatırımcı Davranışlarını Değerlendirdi

Glassnode araştırmacıları, Bitcoin piyasasındaki durumu değerlendirdi. Son iki ayda likidite akışının ve kripto piyasasındaki spekülasyon iştahının azaldığını belirttiler. Ancak BTC fiyatının 68.000 dolar seviyelerine geri dönmesi, büyük bir kısmı kısa vadeli yatırımcıların (STH) gerçekleşmemiş kâr elde etmeye devam etmesine neden oldu.

Analistlere göre, bu durum Bitcoin fiyatının son dönemdeki yatay hareketine rağmen, son alıcıların çoğunun “mevcut spot fiyatın altında daha uygun bir maliyet temeline sahip olduğunu” gösteriyor. Glassnode verilerine göre, BTC ile ilgili güncel bilgiler kısa vadeli yatırımcılar (STH) arasında önemli eğilimleri gösteriyor. Uzmanlar, 1 Haziran 2024’te 1 ila 3 ay arasındaki yatırımcılar için gerçekleşen Bitcoin maliyetinin 66.500 dolar, 3 ila 6 ay arasındaki yatırımcılar için ise 48.800 dolar olduğunu gösteren bir grafik yayınladı.

Grafik ayrıca, son birkaç ay içinde BTC fiyatının önemli dalgalanmalara maruz kaldığını gösteriyor. Fiyat dalgalı olsa da, farklı yatırımcı gruplarının gerçekleşen fiyatı da değişiklik gösterdi. Glassnode verilerine göre, birikim dönemleri, BTC’nin piyasa fiyatının kısa vadeli yatırımcıların gerçekleşen maliyetinin üzerinde olduğu zamanlarda meydana geldi. Bu, piyasa katılımcılarının mevcut fiyatları cazip bulduğunu gösteriyor. Son 70 gün içinde fiyat artış eğilimi gözlendi, bu da kısa vadeli hodlerların artan aktivitesi ile ilgili olabilir.

Analistlere göre, mevcut veriler, piyasanın Bitcoin’in gelecekteki fiyatı hakkında olumlu beklentilere sahip olabileceğini gösteriyor. Farklı STH grupları için gerçekleşen maliyet, önemli bir kısmının kripto parayı yüksek volatiliteye rağmen elinde tutmaya devam ettiğini gösteriyor.