Goldman Sachs, 3 Tokenleştirilmiş Fon Başlatacak

Goldman Sachs, kripto para sektöründe önemli adımlar atmayı planlıyor. 150 yıllık tarihe sahip olan banka, bu yıl içinde üç tokenleştirilmiş fon başlatacağını duyurdu. Fortune dergisi, Goldman Digital Assets Global Başkanı Matthew McDermott’u kaynak göstererek bu haberi paylaştı.

Yeni ürünlerle ilgili şu an için pek fazla ayrıntı bulunmuyor. Bilinen sadece birinin ABD fon sektörüne, diğerinin ise Avrupa borç varlıklarına yönelik olacağı. Ayrıca, organizasyonun tokenleştirilmiş varlıklar için kendi piyasalarını oluşturmayı planladığı belirtiliyor.

Tokenleştirilmiş Varlıklar Alanında Rekabet

Gazeteciler, BlackRock, Franklin Templeton ve Fidelity gibi rakip şirketlerin, gerçek varlıkların (RWA) tokenleştirilmesi konusunda büyük ses getirdiğini belirtti. BlackRock CEO’su Larry Fink, bu teknolojiyi piyasaların “bir sonraki nesli” olarak nitelendirdi. Ardından şirket, blockchain tabanlı kendi hazine ürünü BUIDL’ı başlattı ve bu ürünün piyasa değeri yakın zamanda 500 milyon doları aştı.

Franklin Templeton, Stellar ve Polygon blockchain’lerinde gelir getirici bir on-chain fon ve ona bağlı BENJI tokenini başlattı. Aynı dönemde, Fidelity International da para piyasası fonunun hisselerini tokenleştirdi.

Goldman Sachs’ın Stratejisi

Rakiplerinin aksine, McDermott, Goldman Sachs’ın tamamen merkezi olmayan blockchain’ler yerine özel ağlar kullanmaya odaklandığını belirtti. Ethereum’un düzenleyici sorunlar nedeniyle uygun olmadığını söyledi.

McDermott, blockchain teknolojisini destekleyerek dijital dönüşümden yana olduğunu defalarca dile getirdi. Wall Street devinin bir emektarı olan McDermott, 2021’de dijital varlıklar departmanının kurulmasına yardımcı oldu ve nakit hesaplamalı kripto türevleri ticaret ürünlerinin uygulanması programını yönetti. İlginç bir şekilde, McDermott’un görüşleri, Goldman Sachs Wealth Management’ın yatırım direktörü Sharmin Mossavar-Rahmani’nin görüşleriyle keskin bir tezat oluşturuyor. Mossavar-Rahmani, müşterilerden kripto para talebi görmediğini söylemişti.