Güney Kore, BTC’de spot ETF’lerin başlatılmasına izin vermek istiyor

Güney Kore basınında çıkan bir habere göre, ülkenin Demokrat Partisi, yerel mali düzenleyicilerden spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (BTC) başlatılmasına ilişkin yasağı yeniden gözden geçirmelerini talep etmeyi planlıyor. Bu, politika yapıcıların ABD ve Hong Kong’daki meslektaşlarının örneğini takip etmek ve bu sınıf ETF’lere yerel yatırımcılara erişim açmak istediklerini gösteriyor.

Muhalefetteki Demokrat Parti bu yıl Nisan ayında yapılan genel seçimleri kazandı. Yerel parlamentodaki 300 sandalyenin 175’ini kazandı. Aynı zamanda mevcut iktidardaki muhafazakar koalisyonun hükümette yalnızca 108 kişisi var.

Demokratik örgütün başkanları, yerel finans kurumlarına spot kripto para birimi ETF’leri başlatma fırsatı sağlama sözü verdi. Bireysel yatırımcıların “vergiden muaf hesaplar aracılığıyla” piyasaya katılmasını sağlayacaklarının güvencesini verdiler.

Güney Kore’nin 22. Ulusal Meclisi haziran ayında başlıyor. Aynı zamanda Demokrat Parti temsilcileri, Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan yerel pazarda ürün piyasaya sürmek amacıyla spot Bitcoin ETF’lerine yönelik tutumunu yeniden gözden geçirmesini istemeyi planlıyor.

Şu anda FSC, kripto para fonlarının satışına veya ticaretine izin vermiyor. Daha önce kuruluşun uzmanları, ülkenin Bitcoin veya diğer dijital para birimlerinin bu tür ETF’ler için temel varlık olarak hizmet etmesine yönelik düzenleyici bir çerçeveye sahip olmadığını belirtmişti.

Raporda, Demokrat Parti’nin, FSC’nin hala Bitcoin fonlarını onaylamak istememesi durumunda mevcut mali kuralları değiştirmeyi düşündüğü belirtiliyor. Hükümet yetkilileri, kripto para birimi sektörünün gelişimini teşvik etmenin ülke ekonomisi üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini belirtti.09:50