Haberler: Indiana Eyaleti ABD’nin Madencilik Merkezi Olmak İstiyor

Indiana eyaleti madencilik sektörüne kesintisiz ve uygun fiyatlı elektrik sağlayarak, bölgeyi ABD’nin madencilik merkezi yapmayı hedefliyor.

Büyük Şirketlerin İlgi Odağı: Indiana

Indiana (ABD) eyaleti, veri merkezleri ve madencilik çiftlikleri inşa etmek için giderek daha fazla büyük şirket tarafından tercih ediliyor. Indiana Capital Chronicle’ın yetkililere dayandırdığı habere göre, firmalar bu sektöre 14 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Bu yatırımların büyük kısmı Amazon Web Services’ın 11 milyar dolarlık projesinden oluşuyor. Bunu, Google’ın 2 milyar dolarlık ve Microsoft’un 1 milyar dolarlık projeleri takip ediyor.

Kaynağa göre, Amazon, Google, Microsoft, Meta ve kripto para madenciliği yapan AboutBit gibi şirketler, Indiana’da işletmelerini kurmak için yatırım yapmış veya yapmayı planlıyorlar. Eyalet valisi Eric Holcomb, bölgenin madencilere ucuz elektrik sağlamak için yeterli kaynaklara sahip olduğunu belirtti: “Amazon, elektrik ve su sağlayabileceğimizden emin olmasaydı bu taahhütleri vermezdi.”

Kaynakların Garantisi

Indiana Ticaret Bakanı ve Indiana Ekonomik Kalkınma Kurumu Başkanı David Rosenberg, eyaletin gerekli kaynakları kesintisiz olarak sağlayabileceğini doğruladı. Ancak bazı uzmanlar, yeni veri merkezleri ve madencilik çiftliklerinin inşasının elektrik şebekesine aşırı yük bindirebileceğinden endişe ediyorlar.

Elektrik Şebekesi Üzerindeki Yük

Reliable Energy grubunun başkanı John Ford, ekonomik kalkınmanın her türünü desteklediklerini belirterek, Indiana’nın lider bir eyalet olmasını istediklerini ancak yeni veri merkezleri için gerekli kaynağın nereden sağlanacağı konusunda endişeli olduklarını dile getirdi.

Madencilik İçin Harcanan Elektrik

2024 yılının ilk beş ayında, ABD’li madenciler elektrik için yaklaşık 2,7 milyar dolar harcadı. Best Brokers analisti Paul Hoffman, bu kaynakların, 1.983.107 haneye bir yıl boyunca elektrik sağlamak veya ABD’deki her elektrikli aracı 87,5 kez şarj etmek için kullanılabileceğini belirtti.

Madencilik Rezervlerindeki Düşüş

Bu arada, madencilik şirketlerinin Bitcoin rezervleri son 14 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Şu anda madencilik işletmelerinin rezervleri, tarihi zirvenin sadece %50’si kadar.