Hamster Tekerleği: Telegram’daki Sosyal Oyunlar Kripto’ya Milyonlar Getiriyor

 

Önceki hayatlarımda şehir planlamacısı, suç patronu ve gelişmekte olan bir Kripto borsasının CEO’su olarak yaşadım. İşte terapistime sormam gereken bir soru, işte çalışırken kostüm giymeyi neden seviyorum. Ancak Web3 oyunlarının gerçek rolleri keşfettiği ve ödüllerin arkadaşlarınız arasında daha fazla övünme sebebi sağladığına şaşmamalı.

2000’lerin başında, Windows95’li yetersiz masaüstü bilgisayarım üzerinde küçük bir köyü gürültülü bir metropole dönüştürdüğüm Sims şehrimi inşa ederken sonsuz zaman kaybettim. Elektrik yönetimi ve gıda teslimat rotalarını düşünmek zorunda kaldım, ayrıca vergi gelirleri ve birkaç parkın desteklenmesi için bir stadyum gerekip gerekmediği konusunda düşündüm.

2009 yılına gidelim ve Tony Soprano tarzında iki beysbol sopası, bir Tommy otomatik ve her 54 dakikada bir ONE milyon dolar kazanacak kadar mal varlığı olan en iyi yaşamımı yaşıyorum. Mafia Wars’da neyse, T Sims’te neyse, Facebook’un tavsiye şeridi ağının gücüdür. Arkadaşlarınızın hamlelerini görebildiğinizde, oyuna katılmak isteme arzusu uyandırır ve bu üstel etki devam eder.

Facebook, dış bildirimleri sınırladığı, sanal öğelerin vergilendirilmesini ve kendi özelliklerine üçüncü taraf özelliklerini tercih ettiği için bu kategoriyi yasakladıktan sonra bu durumu yaşayana kadar.

Telegram, başlangıçtaki sosyal medya platformlarının derslerini çıkardı ve Kripto oyuncularının doyumsuz düşüncelerine yanıt veren yeni oyunlaştırma yolları ekledi. Aylık 900 milyon kullanıcıya sahip olan Telegram, oyunların blok zincirine odaklanan işletmeleri geliştirmeye yardımcı olacak bir sonraki büyük platform olabileceğini kanıtlıyor.

Telegram Messenger on yıldan fazla bir süredir var. Kardeşler Nikolay ve Pavel Durov, 2013 yılında şifreli mesajlaşma platformunu oluşturdu ve kısa sürede yükselen platformda binlerce kullanıcıya ulaştı.

Bugün bu rakam ONE yaklaşıyor ve tamamen merkezi olmamakla birlikte, güvenilir şifreleme ve dağıtılmış depolama güvenliği kombinasyonu, onu Kripto için favori yapıyor. Ve bu, Hamster Kombat platformunda yer almadan önceydi.

Kripto ile ilgilenen ve bir kitleyi çekmek isteyen herkes, Telegram’a dikkat etmelidir.
Bugün Telegram’da bir dizi Kripto botu bulunmaktadır: meme ve Gif oluşturma hizmetlerinden GitHub bildirim botlarına, Gmail ve Spotify entegrasyonlarına. Özellikle Kripto tarafından sevilen uygulamalardan biri, oyunlaştırmadır. Solana’nın son meme koin sezonunda Kripto’yu hızlı ve kolay bir şekilde tersine çevirmenizi sağlayan BonkBot’tan, Ocak’tan Nisan’a kadar 35 milyon oyuncunun oynadığı bir Telegram tabanlı oyunla 1 milyar dolar FDV kazanan Notcoin’e kadar. Net bir ders: kullanışlılık artı eğlence artı Kripto, mesajlaşma uygulamasında iyi çalışır.

 

Hamster Arıyor

 

Bu şemada ateşlenen son katılımcı, Hamster Kombat. Sadece dört haftada, uygulama 8 milyondan fazla oyuncuya ulaştı ve bunların üç milyonundan fazlası günlük olarak oynuyor.

Hamster Kombat’ın fikri oldukça basit. Siz seçtiğiniz bir Kripto borsasının (Binance, OKX, MEXC ve diğerlerinin) CEO’susunuz. İlk yapmanız gereken tek şey ekrandaki Hamster’a tıklamak ve puan kazanmaya başlamak. Kullanılabilir puanlar tükendiğinde, yeniden saymaya başlarlar ve sizi geri dönmeye ve yeniden tıklamaya teşvik ederler.

Yeterli miktarda fon biriktirdiğiniz anda, bir CEO olarak, kendi paranızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Puanlarınızı BTC ve ETH çiftlerine yatırarak saatlik kar elde edebilirsiniz. CoinTelegraph’ta harcayabilirsiniz (veya seviye 10’a ulaşırsanız CoinDesk’te), KYC veya AML güvenliğini artırabilirsiniz. Her seçenek size daha fazla saatlik kar getirir, böylece artık pasif olarak kazanabilir ve hayal edilen borsanızı geliştirmek için daha fazla para yatırabilirsiniz.

Pazarlama açısından, ne kadar çok paylaşırsanız, ne kadar çok ilgili kanallara katılırsanız, işinizi geliştirmek için ne kadar çok kazanırsanız, o kadar iyi. İşte burada, oyunu viral hale getiren SocialFi’nin uygulanması var. Yedi arkadaşım var ve hepsi de benimle paylaştığım bağlantılarla oynuyor, bu da bana daha fazla para birimi kazandırıyor ve hayal ettiğim imparatorluğu geliştirmek için kullanabilirim.

Hamster Kombat, ortakların “kartlar” satın almasına ve oyuncuların saatte daha fazla para birimi kazanmasına izin verir. Bir Telegram ortak kanalına katılmak 15.000 puan değerinde olabilir. Ancak, aktif olarak 5 saat oyun oynadıktan sonra kendisini “geri ödeyen” 3000 puan yapar. Bu ortak, yeni bir oyun bloğu olan, Hamster Kombat’ın piyasaya sürülmesinden sadece birkaç gün sonra Telegram’da abone sayısını 1,2 milyondan fazlaya yükselten çarpıcı bir hızla yeni kullanıcıları ekosisteme çekiyor. Dikkat ve kullanıcılar çok aranan bir ekosistemde. İşte o zaman kendimi geri çekip onların özel soslarını keşfetme ihtiyacını hissettim.

Hamster Kombat pazarlama danışmanı ve popüler Rusça konuşulan Kripto YouTuber’ı Nikita Anufriev ile iletişime geçtim. Anufriev, projenin bu yılın 25 Mart’inde başlatıldığını ve sadece 11 gün içinde 1 milyon oyuncuya ulaştığını doğruladı. O zamandan beri oyuncu sayısı 8 milyonu aştı ve günde ortalama 52 dakika kullandıklarını söyledi. Bu, doğrudan sosyal medya platformuna bağlı yeni bir oyun için oldukça etkileyici.

Oyunun kökeni hakkında sorulduğunda, Anufriev, USA Simulator adında on yıl önceki bir oyuna atıfta bulundu; bu, “Ülkenizi geliştirin, etkinizi genişletin ve ülkenizi dünya hakimiyetine taşıyın!” diye belirttiği bir iOS/Android oyunudur. Oyunun kurucularının bu oyunu esinlendiği ve özellikle Kripto’ya adanmış bir oyun olarak yeniden tasarladığı ve kullanıcıların Binance’in CZ’si veya Coinbase’in Brian Armstrong’u olarak yer alabildiği bir dönemi vardı.

“Virüs etkisi 3’e başladı [oyuncu başına], şimdi 15’e kadar gidiyor,” dedi Anufriev. “Oyun içi mekaniği ve yeni kart, arkadaşlarınızı davet etmenizi teşvik ediyor ve bazı bölgelerde fazla miktarda etkili kişi başladıktan sonra bu sorunu gördük ve normal insanlar T davet etmeye yetecek kadar insanı bulmaya başladı.” Anufriev’in ekibi ilk birkaç yüz bin kullanıcıya odaklandı, ancak sonra ağ etkisi galip geldi. “Telegram, Kripto kullanıcıları arasında yaygın olarak kullanılıyor ve bu kitle için bir numaralı mesajlaşma uygulaması,” diyor.

Telegram TON (Telegram Açık Ağı), son zamanlarda ciddi bir kabul gördü ve beraberinde TON jetonlarının büyümesini getirdi. Ancak Anufriev, proje tokenini Binance Smart Chain’de piyasaya süreceklerini ve planlanan çıkış tarihinin Mayıs sonu olduğunu söyledi.

Nikita Anufriev ve diğer birçok Hamster oyuncusu 2024 Consensus’e gelecek ve bu ödülleri arayan topluluğun gerçek dünyada bir araya gelip gelmeyeceğini veya perde arkasında anonim bir oyuncu olmayı tercih edeceğini göreceğiz. Şu anda Telegram, Kripto ile ilgilenen ve bir kitleyi çekmek isteyen herkesin dikkat etmesi gereken ONE yer gibi görünüyor.