HashFlare Kurucuları ABD’ye Yargılanmak Üzere İade Edildi

  • Sergey Potapenko ve Ivan Turygin ABD’ye iade edildi.
  • Kendilerine 575 milyon dolarlık bir Ponzi şeması organize etmekle suçlanıyorlar.
  • Suçlananlar, HashFlare ve Polybius adlı iki hizmet oluşturdu.
  • Bu hizmetler aracılığıyla yatırımcıların paralarını dolandırarak akladılar.

 

Mahkeme Süreci ve İddianame

Madencilik hizmeti HashFlare’in kurucuları ABD’ye iade edildi, diye açıkladı Adalet Bakanlığı. Onlar, 575 milyon dolarlık bir Ponzi şeması organize etmekle suçlanıyorlar. 39 yaşındaki Estonya vatandaşları Sergey Potapenko ve Ivan Turygin, Adalet Bakanlığı’na göre 31 Mayıs 2024 tarihinde mahkemeye çıkacaklar.

Kendilerine yönelik iddianamede, dolandırıcılık amacıyla komplo kurma ve yasadışı yollardan elde edilen paraları aklama dahil olmak üzere 18 suçlama yer alıyor. Bakanlığa göre Potapenko ve Turygin, HashFlare’i 2015 yılında kurdular. İşlerini bulut madencilik hizmeti olarak tanıtarak yatırımcılara kripto varlık madenciliğinden kar elde etmeleri için yatırım yapmalarını önerdiler.

Polybius ve Yatırım Dolandırıcılığı

Daha sonra, Mayıs 2017’de, sanıklar Polybius adında bir kripto bankası olarak konumlandırılan başka bir organizasyon kurdular. Bu iki proje toplamda 575 milyon dolardan fazla yatırım çekti. Ancak Potapenko ve Turygin neredeyse hiçbir operasyonel faaliyet yürütmediler. Adalet Bakanlığı, temettü ödemekten kaçındıklarını veya ödemeleri satın alınan kripto paralarla gerçekleştirdiklerini belirtti.

Varlıkların Kullanımı ve Tutuklama

Bunun yerine, elde edilen fonları gayrimenkul ve lüks otomobiller satın almak için kullandılar. Belgelerde, markaları belirtilmeyen altı araç yer alıyor ve bu araçlar yetkililer tarafından el konuldu. Sanıklar, Kasım 2022’de Tallinn’de tutuklandılar ve her bir suçlama için 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıyalar.