Hindistan’da Max Crypto Trading Kripto Piramidi Kurucusu Tutuklandı

Hindistan güvenlik güçleri, Karnataka eyaletinin Mangalur kentinde yaşayan bir kişiyi Max Crypto Trading adlı kripto para piramidini organize etme şüphesiyle gözaltına aldı. Bu piramit sayesinde 50’den fazla yatırımcı 200.000 dolar kaybetti.

Kunjathbail Mujib Sayyad Hakkında Soruşturma

Kunjathbail Mujib Sayyad hakkında soruşturma, 2022 yılının sonlarında başlatılmıştı. MAX App, Android uygulama mağazalarında mevcuttu. Bu hizmet, yatırımcılara kâr garantisi veriyor ve yatırımların 150 gün içinde geri ödeneceğini vaat ediyordu. Yatırımcılara, her bir yeni yatırımcı için %2 komisyon teklif ediliyordu.

Proje Kurucusunun İddiaları ve Gerçekler

Max Crypto Trading kurucusu, büyük kripto para tüccarlarıyla bağlantıları olduğunu iddia ediyordu. Proje temsilcileri, merkezin Birleşik Arap Emirlikleri’nin Acman şehrinde bulunduğunu belirtiyorlardı. Ancak, güvenlik güçlerine göre dolandırıcı, fiziksel ofisleri olmayan ve tamamen çevrimiçi faaliyet gösteren bir kişiydi.

Mağdurların şikayetlerine göre, başlangıçta Max Crypto Trading projesi yatırımcılara ABD doları cinsinden kâr ödüyordu. Ancak, Max Crypto Trading 50 gün sonra ortadan kayboldu. Toplamda, kripto piramidi 52 yatırımcıdan 1,66 crore Hint rupisi (yaklaşık 200.000 $) topladı.

Yasal İşlemler ve Diğer Gelişmeler

Majibu Sayyad, Hindistan Ceza Kanunu’nun 420. maddesi (dolandırıcılık ve başkasının malını gasp etme) uyarınca suçlandı. Ayrıca güveni kötüye kullanma ve suç işlemek amacıyla komplo kurma suçlamaları da yöneltildi. Projenin diğer takım üyeleri hala serbest durumda.

Son dönemde, Hindistan Mali İstihbarat Birimi (FIU), kara para aklama kurallarına (AML) uymadığı gerekçesiyle dünyanın en büyük kripto borsası Binance’e 2,2 milyon dolar ceza kesti.