Hintli yetkililer Binance’in katılımıyla dolandırıcılar tarafından çalınan 10,5 milyon doların izini sürdü

Hint kolluk kuvvetleri, Binance kripto para borsasının yardımıyla 10,5 milyon dolarlık dijital varlıkların izini sürdü ve el koydu. Bu fonlar, E-Nugget dolandırıcılık davasında ortaya çıktı.

Raporlara göre suç projesinin yaratıcıları, onu kripto varlıklarından hızlı bir şekilde para kazanma fırsatı sağlayan bir oyun platformu olarak gizlediler. Daha sonra E-Nugget müşterileri yatırımlarını kaybettiler ve uygulamaya erişimlerini kaybettiler.

Çalınan fonların izini sürmek amacıyla İcra Müdürlüğü (ED), yardım için Binance’e başvurdu. Borsa uzmanları, üç farklı borsayla ilişkili sahte kripto cüzdanlarının tespit edilmesine yardımcı oldu. Saldırganlar varlıkları depolamak için toplamda 70 farklı hesap kullandı.

Kripto cüzdanlarını belirledikten sonra kolluk kuvvetleri bloke talebinde bulundu ve ardından fonları devlete ait bir adrese başarıyla aktardı. Ayrıca Hintli yetkililer dolandırıcıların mülklerine ve varlıklarına el koydu: ofis binaları, nakit para, banka hesapları.

ED temsilcileri, E-Nugget’ın ilk kez 2022 yılında kripto para birimine büyük miktarda yatırım yaptığında dikkatlerini çektiğini belirtti. O zamandan beri araştırmacılar, 2,2 milyon dolar içeren 2.500’den fazla sahte banka hesabı tespit etti.

Toplamda devlet, planın yaratıcılarının çeşitli mülklerine ve varlıklarına 19,5 milyon dolar tutarında el koydu. Bu hacmin %50’sinden fazlası kripto varlıklardan oluşuyor.

Aralık 2023’te Hintli yetkililerin Binance ve diğer sekiz kripto para borsasını faaliyet lisansına sahip olmamakla suçladığını belirtmekte fayda var. Açıklamaya göre şirketlerin ülkede yasa dışı faaliyet gösterdiği ve Kara Para Aklamanın Önlenmesi Kanunu’na uymadığı belirtildi.

Kısa süre sonra Binance mobil uygulamasına ve diğer çevrimiçi kaynaklara erişim Hindistan’da engellendi. Borsa ile yetkililer arasında aylarca müzakereler yapıldı.

Nisan 2024’te şirketin ülkede çalışmaya devam etmeyi planladığı öğrenildi. Binance, 2 milyon dolar ceza ödeyip Finansal İstihbarat Birimi’ne (FIU) kaydolmayı planlıyor.

Nijerya Merkez Bankası’nın Binance ve diğer kripto borsaları kullanıcılarının hesaplarının dondurulmasını talep ettiğini hatırlayalım.