Hong Kong Polisi, Kripto Dolandırıcılığı Şüphesiyle Üç Döviz Bürosu Çalışanını Gözaltına Aldı

 

Hong Kong’un Teknoloji Suçlarıyla Mücadele Birimi, 35 yaşındaki bir yerel sakinin şikayetini aldıklarını duyurdu. Erkek, Tsim Sha Tsui’deki bir döviz bürosunda yaklaşık 1 milyon Hong Kong doları (128,230 ABD doları) değerinde stabilcoin USDT sattığını iddia etti ve dolandırıldığını belirtti.

Döviz bürosu çalışanları, ziyaretçiyi belirtilen kripto para adresine USDT transferi yapmaya ikna etti, ancak taahhütlerini yerine getirmedi. Stabilcoin’i aldıktan sonra çalışanlar kayıplara karıştı ve mağduru boş handed bıraktılar.

Döviz bürosunda yapılan aramada polis, bir kasa ve geleneksel Çin ritüellerinde atalara ve tanrılara sunulan “cehennem banknotları” buldu. Üç çalışan gözaltına alındı.

Bu özel Çin bölgesinde dolandırıcılık, 14 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılıyor. Mal varlığına dolandırıcılıkla suçlananlar, 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilirler.

Son zamanlarda, Hong Kong yetkilileri, kimliği belirsiz kişilerin bir gençle kripto para takası vaadiyle gizli bir buluşmaya çektiği 19 yaşındaki bir genci kurtardı. Otele gelen suçlular, ondan kripto para işlemine karşılık 180,000 Hong Kong doları (23,000 ABD doları) talep etti. Ayrıca, 46 yaşındaki bir ev kadını, sahte ticaret platformuna yönlendiren dolandırıcıların talimatlarını izleyerek 7.1 milyon Hong Kong doları (908,000 ABD doları) kaybetti.

Yılın başlarında, Hong Kong polisi, kişisel veri saklama gereksinimlerini ihlal etmekle suçlanan kripto projesi Worldcoin’in altı ofisine baskın düzenledi.